Mogę potwierdzić, że Michał Kwiatkowski nie pojedzie w naszym wyścigu z przyczyn zdrowotnych - powiedziała PAP Agata Lang, córka i zastępca dyrektora Tour de Pologne Czesława Langa. Kwiatkowski doznał kontuzji podczas czerwcowego Criterium du Dauphine we Francji. Badania wykazały naderwanie mięśnia półścięgnistego. W lipcu nie wystartował w Tour de France, do którego się przygotowywał, ale miał powrócić do ścigania w wyścigu w Polsce.

Reklama

W Tour de Pologne "Kwiato" prezentował się zazwyczaj bardzo dobrze. Dotychczas startował pięć razy i trzykrotnie stanął na podium. Oprócz triumfu sprzed czterech lat, był drugi w swoim debiucie w 2012 roku oraz trzeci w ubiegłorocznej edycji. Nie udały mu się tylko wyścigi w latach 2015-16.

Pierwszy wyścig bez najlepszych polskich kolarzy

79. Tour de Pologne będzie więc pierwszym wyścigiem od 10 lat, w którym zabraknie dwóch najlepszych polskich kolarzy. Od 2012 roku występowali albo Rafał Majka, albo Kwiatkowski, choć nie zdarzyło się, by ścigali się razem w tej samej edycji. Majka, który również jest kontuzjowany, ma na koncie zwycięstwo w 2014 oraz drugie miejsce w 2017 roku. W 2013 i 2020 plasował się tuż za podium.

Reklama

Wyścig rozpocznie się w sobotę etapem z Kielc do Lublina (218,8 km).