Wolontariusze będą działać w 13 miastach przy 29 dyscyplinach sportowych. Będą wsparciem dla sportowców, trenerów, sędziów, turystów, dziennikarzy i kibiców. Najliczniejsze grono stanowią osoby młode - uczniowie i studenci. Nie brakuje też zgłoszeń od osób aktywnych zawodowo i seniorów.

Reklama

Wśród aplikacji znalazły się zgłoszenia od całych rodzin. Aplikowały rodzice wraz z dziećmi, chcący wspólnie pogłębiać pasję do różnych dyscyplin sportowych. Są też dziadkowie z wnuczętami. Pojawiły się również zgłoszenia od małżeństw.

Kobiety stanowią 60 procent wszystkich zgłoszeń. Najliczniejsza grupa wiekowa to 16-19 lat. Najstarszy kandydat ma jednak 93 lata.

Kandydat musi mieć ukończone 16 lat. Nie ma górnej granicy wiekowej. Nie na wszystkich stanowiskach wymagana jest duża sprawność fizyczna - wyjaśnił Dawid Gleń, rzecznik prasowy Igrzysk Europejskich.

Do wolontariatu zgłosiła się także Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, która o Igrzyskach Europejskich dowiedziała się podczas spotkania polonijnego. Zgłosiła się na wolontariat, aby pomóc w organizacji wydarzenia i po raz pierwszy od 16 lat odwiedzić ojczyznę.

Dwuetapowy proces rekrutacji

Rekrutacja to dwuetapowy proces. Po analizie formularzy kolejnym krokiem będą rozmowy rekrutacyjne z wybranymi kandydatami, aby poznać ich motywacje. Dla wielu osób wolontariat jest sposobem na dodatkową aktywność i realizację swojej pasji. Inni traktują to zajęcie jako odskocznię od codziennej pracy i obowiązków.

Wielu kandydatów imponuje chęcią zaangażowania i doświadczenia. Na przykład pan Tomasz w ciągu ostatnich siedmiu lat zaliczył aż 97 wolontariatów sportowych. Ostatnią jego przygodą był wolontariat na mundialu w Katarze. Przy okazji Igrzysk Europejskich chce zdobyć doświadczenie, które w przyszłym roku pomoże mu w otrzymaniu angażu przy Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Reklama

Wolontariat jest wyjątkową szansą dla młodzieży z małych miejscowości, która na co dzień nie ma możliwości, by angażować się w organizację dużych wydarzeń. Igrzyska Europejskie są dla nich szansą na nabycie kompetencji i integrację. Zainteresowanie wśród tej grupy wiekowej udowadnia, jak duży społeczny i rozwojowy potencjał ma wolontariat podczas Igrzysk Europejskich.

Wyniki naboru w maju

Ostateczne wyniki naboru zostaną ogłoszone w maju. Spośród kandydatów zostanie wyłonionych około pięć tysięcy wolontariuszy, którzy przejdą szkolenia, dzięki którym zostaną wyposażeni w wiedzę potrzebną do skutecznego działania podczas Igrzysk Europejskich.

Oficjalny nabór dobiegł końca, ale organizatorzy przyjmują zgłoszenia w ramach rekrutacji uzupełniającej. Impreza potrwa od 21 czerwca do 2 lipca. Większość dyscyplin odbędzie się w Krakowie, ale skoczkowie narciarscy będą rywalizować w Zakopanem, a lekkoatleci w Chorzowie.