Minister złożyła ten wniosek zgodnie z ustawą o obywatelstwie i biorąc pod uwagę informacje przekazane przez właściwe organy - poinformowało MSW Litwy w komunikacie. Sejm Litwy w czerwcu poparł inicjatywę pozbawienia Drobiazko obywatelstwa.

Reklama

„Departament ds. Migracji po podsumowaniu informacji przekazanych przez wszystkie odpowiedzialne instytucje stwierdza, że Drobiazko, obywatelka Republiki Litewskiej, utrzymuje bliskie związki zawodowe i osobiste z Tatjaną Nawką, która jest powiązana z reżimem Federacji Rosyjskiej” – podaje MSW.

Według ogólnodostępnych źródeł rosyjskich mediów, Drobiazko współpracuje z Nawką, żoną Dmitrija Pieskowa, rzecznika prasowego prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Bierze udział w organizowanych przez nią występach tanecznych na lodzie i prawdopodobnie otrzymuje za to wynagrodzenie. MSW zauważa również, że wydarzenia, w których bierze udział Drobiazko, przyczyniając się do kształtowania wizerunku Rosji jako wielkiego kraju, który organizuje wyjątkowe wydarzenia na świecie, pomagając w ten sposób rozwinąć narrację reżimu Federacji Rosyjskiej.

W komunikacie podano również, że Drobiazko, obywatelka Litwy, nie potępiła ani nie sprzeciwiła się brutalnym działaniom zbrojnym Federacji Rosyjskiej, godzącym w integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Drobiazko obywatelstwo litewskie przyznano w roku 1993. Prywatnie jest żoną Povilasa Vanagasa. Razem zdobyli pierwsze medale w historii dla Litwy w łyżwiarstwie figurowym w parach tanecznych - brązowe, raz w mistrzostwach świata (2000) i dwukrotnie w mistrzostwach Europy (2000, 2006). Pięciokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich (1992, 1994, 1998, 2002, 2006) zakończyła karierę amatorską w 2006 roku.