Ci piłkarze zostaną zawieszeni, a potem zdyskwalifikowani dożywotnio. "Fakt" postanowił zrobić czarną listę zawodników, którzy są zamieszani w korupcję. Na razie jest na niej 15 nazwisk.

W najbliższych miesiącach lista ta może przekroczyć setkę. Informacje śledczych o korupcji wśród zawodników są powalające. Prokuratorzy i policjanci są zdziwieni, że tak niewielu piłkarzy skorzystało z abolicji i zgłosiło się, opowiadając o tym, jak ustawiali mecze. Ci którzy liczą na to, że do nich nie dotrą śledczy, bardzo się mylą. W materiałach operacyjnych jest tak dużo nazwisk, że kilka drużyn może mieć poważne kłopoty, bo mogą stracić ważnych graczy.

Niektórzy z nich mają zarzuty, inni odpowiadają już przed sądem, a kolejni są zamieszani w ustawianie spotkań ligowych i ich nazwiska pojawiają się w materiałach prokuratury przekazanych do Wydziału Dyscypliny PZPN. Największą konsternację wśród śledczych wywołało powołanie do reprezentacji Polski Mariusza Ujka. Zawodnik ten ustawiał spotkania razem z kolegami w Zagłębiu Sosnowiec.

Teraz bezkarnie biega po boisku w drużynie GKS Bełchatów. Działacze wicemistrza Polski zezwalają na grę tego piłkarza, ale już niedługo zostanie on ponownie zawieszony przez Wydział Dyscypliny PZPN. "Piłkarze, którzy są podejrzani o korupcję i mają zarzuty, zostaną zawieszeni czasowo do momentu wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji. Jeśli zostaną uznani za winnych będą dyskwalifikowani dożywotnio" - mówi Robert Zawłocki, wiceprzewodniczący Wydziału Dyscypliny PZPN.

Co więcej, będą zawieszani również zawodnicy, przeciwko którym będą mocne dowody, ale nie mają jeszcze zarzutów prokuratorskich. "Jak będziemy mieli mocne dowody, nie zawahamy się zdyskwalifikować nawet bardzo znanych piłkarzy" - zapowiadają w Wydziale Dyscypliny.

Czarna lista piłkarzy:

1. Pomocnik Grzegorz Pater - ma zarzut korupcji w sporcie. Kupował spotkania Górnikowi Polkowice. Obecnie gra w Podbeskidziu Bielsko-Biała.

2. Napastnik Piotr Uss - ma zarzuty za ustawianie spotkań w Piaście Gliwice, obecnie Konfeks Legnica (klasa okręgowa).

3. Pomocnik Robert Sierka - ma zarzuty za ustawianie spotkań w Piaście Gliwice, obecnie GKS Katowice.

4. Napastnik Mariusz Ujek - odpowie za korupcję w Zagłębiu Sosnowiec, obecnie zawodnik GKS Bełchatów.

5. Pomocnik Jacek Sorbian - oskarżony o handel meczami w Polarze Wrocław, ostatnio w Foto Higienie Błyskawicy Gać (okręgówka wrocławska)

6. Obrońca Tomasz Romaniuk - oskarżony o handlowanie meczami w Polarze Wrocław, obecnie bez pracy, usiłował wyjechać... do ligi irańskiej.

7. Pomocnik Jacek Grabowski - oskarżony o handlowanie meczami w Polarze Wrocław, obecnie Polonia Miłoszyce (wrocławska klasa A)

8. Napastnik Zbigniew Murdza - oskarżony o kupienie meczu od piłkarzy Polaru Wrocław za nie mniej niż 25 tysięcy złotych, Konfeks Legnica.

9. Pomocnik Marcin Lachowski - kupował mecze dla Zagłębia Sosnowiec, obecnie zawodnik LZS Leśnica (IV liga opolska).

10. Obrońca Łukasz Antczak - kupował spotkania dla Zagłębia Sosnowiec, obecnie bez klubu.

11. Napastnik Wojciech Małocha - kupował mecz dla Zagłębia Sosnowiec, obecnie bez klubu.

12. Obrońca Marcin Drzymont - jego nazwisko ujawnili działacze Zagłębia Sosnowiec. Miał on uczestniczyć w korupcji. Obecnie zawodnik Korony Kielce. Został zawieszony przez klub.

13. Pomocnik Daniel Treściński - jego nazwisko ujawnili działacze Zagłębia Sosnowiec. Miał on uczestniczyć w korupcji. Obecnie zawodnik Zagłębia. Odsunięty przez działaczy od drużyny.

14. Napastnik Bogdan Pikuta - jego nazwisko ujawnili działacze Zagłębia Sosnowiec. Miał on uczestniczyć w korupcji. Ostatnio Kilrush Rangers (liga irlandzka).

15. Pomocnik Janusz Wolański - jego nazwisko ujawnili działacze Zagłębia Sosnowiec. Miał on uczestniczyć w korupcji w tym klubie. Obecnie Polonia Bytom.