Występujący w Borussii Dortmund Jakub Błaszczykowski znalazł się w gronie 32 nominowanych do nagrody dla najlepszego piłkarza Europy w sezonie 2011/12. Na liście znalazło się ośmiu Hiszpanów, którzy triumfowali w Euro 2012 rozgrywanym w Polsce i na Ukrainie.

Reklama

Błaszczykowski ma za sobą udany sezon w Borussii Dortmund. Wywalczył z nią mistrzostwo Niemiec i puchar kraju. W rozgrywkach ligowych zdobył dla klubu sześć goli i zaliczył osiem asyst. Wraz z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem został wybrany przez magazyn "Kicker" do najlepszej jedenastki ubiegłego sezonu Bundesligi. Cała trójka wystąpiła z reprezentacją w mistrzostwach Europy w Polsce i na Ukrainie. Błaszczykowski strzelił bramkę w meczu z Rosją (1:1).

Wśród kandydatów do nagrody po sześciu przedstawicieli mają mistrz Hiszpanii Real Madryt i Anglii Manchester City. Po czterech zawodników występuje z kolei w zespole triumfatora Ligi Mistrzów w sezonie 2011/12 - Chelsea Londyn oraz w Barcelonie.

Na liście nominowanych znalazła się także najlepsza trójka poprzedniej edycji plebiscytu - zwycięzca Argentyńczyk Lionel Messi, a także jego klubowy kolega z Barcelony Hiszpan Xavi Hernandez oraz piłkarz Realu Madryt Portugalczyk Cristiano Ronaldo.

Wyboru zwycięzcy dokona specjalna komisja, składająca się z 53 dziennikarzy sportowych stowarzyszonych w European Sports Media (ESM) i reprezentujących każdy z krajów należących do europejskiej federacji. Będą dwie tury głosowania. Do ostatniej, w której wyłoniony zostanie triumfator zakwalifikowanych zostanie trzech zawodników. Odbędzie się ona 30 sierpnia w Monte Carlo podczas losowania fazy grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 2012/13.

Nagroda dla najlepszego piłkarza Europy (UEFA Best Player) jest kontynentalnym odpowiednikiem wspólnej nagrody "France Football" i FIFA - Złotej Piłki FIFA dla najlepszego gracza świata.