Leo Messi pozostaje najbardziej wartościowym piłkarzem na świecie - takie są wyniki analiz przeprowadzonych przez szwajcarską agencję marketingową CIES Football Observatory.

Reklama

27-letni argentyński napastnik w opinii analityków jest wart ok. 216 mln euro (ok. 294 mln dol.). W porównaniu z poprzednim rokiem wskaźnik dotyczący Messiego spadł o ok. 19 mln euro, lecz nadal snajper Barcelony jest piłkarzem niemal dwukrotnie wyżej wycenianym niż jego najpoważniejszy rywal, Cristiano Ronaldo z Realu Madryt - wartość Portugalczyka oceniono na 114 mln euro (wzrost o 4 mln). W corocznym raporcie CIES Football Observatory podkreśla się, że Leo Messi jest młodszy od Ronaldo o dwa lata.

Analitycy CIES zauważają w swoim raporcie, że Real Madryt dokonał - z punktu widzenia marketingowego - jeden z gorszych ruchów transferowych, kupując Garetha Bale’a z Tottenhamu za astronomiczne 100 mln euro. Korzyści ekonomiczne (produkty klubowe, pamiątki, rynek reklamowy) wynikające z obecności Walijczyka w zespole "Królewskich" nie są warte aż takiej kwoty - raport CIES mówi, że Bale obecnie wart jest ok. 2/3 sumy wydanej przez "Królewskich".

Szwajcarscy analitycy krytykują Real również za całościowe podejście do budowy zespołu - w ocenie CIES madrycki klub zapłacił za nowego piłkarza średnio ponad 32 mln euro. Dla porównania - Atletico Madryt, niedawny rywal Realu w finale Ligi Mistrzów, a przede wszystkim triumfator rozgrywek ligowych w Hiszpanii, przy okazji transferów wydał średnio 4,3 mln euro na jednego piłkarza.