Wybory, które wyłonią następcę zdyskwalifikowanego na cztery lata Francuza Michela Platiniego, zaplanowano na 14 września.

Reklama

Ceferin jest szefem słoweńskiego związku piłki nożnej. W oświadczeniu tej federacji poinformowano, że działacz może liczyć także na poparcie Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Danii, Finlandii, Grecji, Macedonii, Norwegii, Rosji, Rumunii, Serbii, Szwecji, Turcji i Włoch.

Na razie nie sprecyzowano planu i założeń jakimi miałby się kierować Ceferin, jeśli zostanie wybrany.

Na razie jedynym jego rywalem jest 68-letni van Praag, który kandydował także na stanowisko szefa Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Do wyborów 26 lutego jednak nie przystąpił, bowiem wycofał się tydzień przed elekcją i poparł jordańskiego księcia Ali Bin Al Husseina. Urząd objął ostatecznie były sekretarz generalny UEFA Szwajcar Gianni Infantino.

Platini został zawieszony przez Komisję Etyki FIFA w grudniu 2015 roku w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków szwajcarskich od FIFA na konto Francuza. Uznano to za konflikt interesów i początkowo nałożono na niego ośmioletnią dyskwalifikację, ale po postępowaniu odwoławczym skrócono ją o połowę.