Wspólne wyróżnienie dla najlepszego piłkarza świata przyznawano tylko przez sześć lat. Wcześniej liczyły się dwa plebiscyty - od 1991 roku FIFA nagradzała Piłkarza Roku, a od 1956 roku "France Football" wręczał "Złotą Piłkę".

Reklama

Początkowo "France Football" nagradzał najlepszego piłkarza Europy. Od 1995 roku zmieniono przepisy i umożliwiono w nim udział zawodnikom spoza Europy grającym na Starym Kontynencie, a 12 lat później piłkarzom z całego świata. Dwukrotnie w czołowej trójce byli Polacy. W 1974 roku trzecie miejsce zajął Kazimierz Deyna, a w 1982 roku również na trzeciej pozycji uplasował się Zbigniew Boniek.

We wspólnym plebiscycie FIFA i "France Football" udział brali selekcjonerzy i kapitanowie wszystkich reprezentacji zrzeszonych w FIFA, a także wybrani dziennikarze z tych krajów. Szczegóły przyznawania nowej "Złotej Piłki" gazeta ma ujawnić we wtorek. Na razie wiadomo, że wyboru dokonywać będą tylko dziennikarze.

W przypadku plebiscytu FIFA nie jest jeszcze znana nawet nowa nazwa. Poinformowano jedynie, że uroczysta gala będzie miała miejsce w Londynie, a nie w Zurychu.

W ubiegłym roku "Złotą Piłkę FIFA" otrzymał Argentyńczyk Lionel Messi. Czwarte miejsce w plebiscycie zajął Robert Lewandowski.