51-letni van Basten będzie współpracował z zastępcą sekretarza generalnego FIFA, byłym reprezentantem Chorwacji Zvonimirem Bobanem. Ich zadaniem będzie m.in. wprowadzanie do futbolu nowych rozwiązań technicznych i technologicznych.

Reklama

"To dla mnie wielki zaszczyt być powołanym do tego zadania" - napisał były napastnik Ajaxu Amsterdam i AC Milan w oświadczeniu po otrzymaniu nominacji.

Holender formalnie zostanie zatrudniony w departamencie rozwoju i reform, który ma być - w opinii nowego prezydenta FIFA Gianniego Infantino - jednym z najważniejszych w strukturze FIFA.

Van Basten jest jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii. Zdobył wiele trofeów zarówno z Ajaxem (trzykrotny mistrz Holandii, zdobywca trzech krajowych Pucharów, triumfator Pucharu Zdobywców Pucharów), jak i z ekipą z Mediolanu, z którą m.in. dwukrotnie wywalczył Puchar Europy.

Z reprezentacją Holandii zdobył mistrzostwo Europy w 1988 roku. Złotą Piłką uhonorowano go w latach 1988, 1989 i 1992. Jego karierę zakończyła poważna kontuzja, której nabawił się w 1995 roku.

Reklama

47-letni Boban grał w reprezentacji Chorwacji od 1991 do 1999 roku, w 51 meczach strzelił 12 bramek, zdobył brązowy medal mistrzostw świata w 1998 roku. Wcześniej występował w reprezentacji Jugosławii, w której rozegrał 8 meczów i strzelił jedną bramkę.

Boban ma się zajmować w nowej administracji FIFA problematyką rozwoju dyscypliny, będzie także odpowiadał za organizację turniejów piłkarskich.