„Opóźnienia nie są krytyczne, nie dzieje się nic strasznego, ale jak zwykłem mawiać – najtrudniejsze do rozwiązania są problemy na samym końcu. Jeżeli sobie teraz odpuścimy możemy nie zdążyć” – mówił na początku października prezydent Rosji Władimir Putin.

Reklama

Oprócz stadionu w Samarze, prace trwają jeszcze na sześciu innych arenach. W pełni ukończone i sprawdzone są tylko cztery obiekty, które w czerwcu i lipcu gościły uczestników Pucharu Konfederacji FIFA oraz główna i największa arena mistrzostw Stadion Łużniki w Moskwie.

Obiekty znajdują się w czterech różnych strefach czasowych. Poza stolicą, piłkarze zagrają w Kaliningradzie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu, Niżnym Nowogrodzie, Kazaniu, Sarańsku, Samarze, Wołgogradzie, Rostowie nad Donem oraz Soczi.

Najbliżej polskiej granicy jest stadion w Kaliningradzie. Najdalej, blisko trzy tysiące kilometrów od Warszawy, już w azjatyckiej części Rosji, u stóp Uralu, leży Jekaterynburg Arena.

Stadiony piłkarskich mistrzostw świata 2018 w Rosji:
Stadion Łużniki (Moskwa)

Stadion Narodowy
pojemność: 81 006
rok otwarcia: 1956 (ostatnia przebudowa 2017)


Spartak Arena - Otkrytije Arena (Moskwa)
pojemność: 43 298
rok otwarcia: 2014
klub: Spartak Moskwa


Stadion Olimpijski "Fiszt" (Soczi)
pojemność 47 700
rok otwarcia: 2013

Kazań Arena
pojemność: 44 779
rok otwarcia: 2013
klub: Rubin Kazań


Stadion Kriestowskij - Zenit Arena (Sankt Petersburg)
pojemność: 68 143
Rok otwarcia: 2017
Klub: Zenit St. Petersburg


Stadion Kaliningrad - Bałtica Arena
pojemność: 35 212
rok otwarcia: w budowie
klub: Bałtika Kaliningrad
Prace wewnątrz obiektu, m.in. przy montażu krzesełek mają zakończyć się w grudniu. Trawa już wykiełkowała. Budowane są drogi, parkingi i bariery zabezpieczające. Ze względu nie niezagospodarowany teren wokół obiektu, wszechobecne błoto i piach rosyjskie media nazywają stadion „Statkiem na pustyni”. Mecze kontrolne zaplanowano na kwiecień.Wołgograd Arena
pojemność: 45 568
rok otwarcia: w budowie (na terenie dawnego Stadionu Centralnego)
klub: Rotor Wołgograd
Dach budynku jest nieukończony. Trwają przyłączenia do sieci elektrycznej, kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej. Wykończeniowe prace prowadzone są wewnątrz i na zewnątrz obiektu.Jekaterynburg Arena
pojemność: 35 696
rok otwarcia: 1953 (obecnie w przebudowie)
klub: Urał Jekaterynburg
Ze względu na zabytkowy charakter stadionu są problemy przy powiększeniu trybun do wymaganych przez FIFA 35 tys. miejsc. Przy przebudowie pojawił się też problem zachowania fasady obiektu z 1953 roku. Ostatecznie zdecydowano się na zamontowanie tymczasowych krzesełek za bramkami, na dodatkowych rusztowaniach, poza główną bryłą obiektu.Rostów Arena
pojemność: 45 145
rok otwarcia: obecnie w budowie
klub: FK Rostów
Wykończeniowe prace przy dachu, kanalizacji i murawie. Wykonawca zapewnia, że obiekt będzie gotowy w listopadzie na ligowe mecze FK Rostów.Mordowia Arena (Sarańsk)
pojemność: 44 442
rok otwarcia: obecnie w budowie
klub: Mordowia Sarańsk
Skończony jest główny szkielet obiektu, prace koncentrują się przy dachu, bramach, tymczasowych trybunach i murawie. Według wykonawcy trawa powinna wyrosnąć przed zimą. Trwają przyłączenia do sieci kanalizacyjnej i elektrycznej. Brakuje krzesełek. Otwarcie planowane jest na wiosnę.Stadion Niżny Nowogród
pojemność: 45 331
rok otwarcia: obecnie w budowie
klub: Olimpijec Niżny Nowogród
Nieukończony jest dach obiektu, a także bramy. Trwają prace przy murawie.Samara Arena
pojemność: 44 807
rok otwarcia: obecnie w budowie
klub: Krylja Sowietow Samara
Prace nie weszły jeszcze w końcową fazę. Trwa montaż dachu oraz kopuły. Teren wokół obiektu jest wyrównany. Stadion miał być oddany do użytku przed końcem roku, jednak wykonawca ma duże opóźnienie.