Jedynego gola w 61. minucie zdobył wprowadzony na boisko cztery minuty wcześniej Jakob Johansson. Po jego uderzeniu zza pola karnego piłka odbiła się od jednego z włoskich obrońców i wpadła do siatki obok zdezorientowanego Gianluigiego Buffona.

Według obserwatorów, wśród których był m.in. najlepszy szwedzki piłkarz ostatnich lat Zlatan Ibrahimovic, zwycięstwo Skandynawów w pojedynku obfitującym w faule i złośliwości było zasłużone, a goście tylko w pierwszym kwadransie drugiej połowy przejęli inicjatywę.

To pierwsza porażka Włochów ze Szwedami od 3 czerwca 1987 roku, kiedy ulegli im 0:1 w kwalifikacjach Euro 98.

Rewanż odbędzie się w poniedziałek w Mediolanie. "Azzurich", czterokrotnych triumfatorów mundialu, zabrakło jedynie w dwóch z 20 turniejów finałowych MŚ, ostatnio w 1958 roku. Szwedzi wróciliby na MŚ po 12-letniej przerwie.

W czwartek duży krok w kierunku Rosji zrobili Chorwaci, którzy pokonali na własnym terenie Greków 4:1. Już w 19. minucie było 2:0 po bramkach Luki Modrica z rzutu karnego oraz Nikoli Kalinica, który wcześniej wywalczył "jedenastkę". Chwila dekoncentracji w defensywie kosztowała gospodarzy co prawda stratę gola, ale szybko podwyższyli na 3:1. Niedługo po rozpoczęciu drugiej połowy wynik ustalił Andrej Kramaric.

Z kolei zwycięstwo Szwajcarii w Belfaście nad Irlandią Północną zapewnił Ricardo Rodriguez, który w 58. minucie wykorzystał rzut karny. "Jedenastkę" podyktowano jednak w kontrowersyjnych okolicznościach - po strzale Xherdana Shaqiriego piłka trafiła w bark stojącego tuż obok Corry'ego Evansa. Rumuński sędzia Ovidiu Hategan uznał to zagranie za nieprzepisowe.

W sobotę rozpocznie się rywalizacja w czwartej europejskiej parze barażowej - Dania zagra z Irlandią.

W piątek awans wywalczył Senegal i został 24. uczestnikiem rosyjskiego mundialu. Kwalifikację zapewnił sobie wygrywając na wyjeździe z RPA 2:0.

Do obsadzenia pozostało jeszcze łącznie osiem miejsc w MŚ, w tym cztery dla drużyn z Europy i dwa dla zespołów z Afryki. O pozostałe walka toczy się między kontynentami: Honduras spotka się z Australią, a Peru - z Nową Zelandią.

1 grudnia odbędzie się losowanie fazy grupowej, a turniej, także z udziałem reprezentacji Polski, zostanie rozegrany w dniach 14 czerwca - 15 lipca 2018 roku.