Selekcjoner biało-czerwonych ogłosił w piątek szeroki skład, z którego zostanie wybrana ostateczna 23-osobowa kadra na mundial w Rosji. Znaleźli się w nim m.in. 19-letni Sebastian Szymański z Legii Warszawa i rok starszy Szymon Żurkowski z Górnika Zabrze. Nie ma zaś sprawdzanego niedawno przez Nawałkę Tarasa Romanczuka z Jagiellonii Białystok oraz Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad.

Reklama

Były bramkarz drużyny narodowej przyznał, że nie jest zaskoczony wyborem Nawałki.

To jest święte prawo selekcjonera. Jeśli kogoś brakuje mi w tym zestawieniu, to może jedynie "rosnącego w piórka" w lidze włoskiej Mariusza Stępińskiego. Dla mnie napastnik Chievo jest naturalnym zmiennikiem Arkadiusza Milika, a kogoś takiego nie widzę wśród powołanych. A chciałbym, żeby w turniejowej kadrze znalazły się pary, czyli każdy piłkarz miał konkurenta na swojej pozycji – wyjaśnił Tomaszewski.

Dodał, że trener Nawałka postawił na grupę sprawdzonych już w boju piłkarzy, którzy mają swoje zasługi dla reprezentacji, ale również kilku zawodnikom dał wyraźny sygnał: "widzę cię".

Reklama

Może to być sygnał na kolejne eliminacje, a może już na teraz. Bardzo chciałbym, żeby tak było. Żeby do Rosji pojechali nie tylko ci zasłużeni już dla tej reprezentacji piłkarze, których jest około 25, ale też kilku "młodych wilków". Mam na myśli m.in. Dawida Kownackiego, młodziutkiego Szymańskiego czy mniej ogranego na poziomie międzynarodowym Rafała Kurzawę. Oni mogą być jokerami w tej talii – tłumaczył uczestnik finałów MŚ w RFN (1974) i Argentynie (1978).

Za tydzień kadra zostanie zmniejszona prawdopodobnie do 28 graczy, którzy przygotowania do mundialu rozpoczną 21 czerwca w Juracie, a następnie będą trenować na zgrupowaniu w Arłamowie. Zdaniem Tomaszewskiego dopiero po tej selekcji będzie można powiedzieć coś więcej o koncepcji Nawałki.

Emocje wzrosną, bo zostaną już sami bezpośrednio zainteresowani wyjazdem. Co prawda pięciu z nich nie pojedzie na mistrzostwa, ale po zgrupowaniach znajdą się na liście rezerwowej. Siódemka, która odpadnie teraz nie będzie już miała na to szans, ale dla nich znalezienie się w tej szerokiej kadrze jest formą podziękowania selekcjonera za to co zrobili w eliminacjach lub dla tych młodszych sygnałem na przyszłość – podsumował 63-krotny reprezentant Polski.

23-osobowy skład, który pojedzie na turniej do Rosji zostanie ogłoszony 4 czerwca.

Mistrzostwa świata odbędą się w dniach 14 czerwca-15 lipca. Swoje występy biało-czerwoni rozpoczną od meczu z Senegalem 19 czerwca w Moskwie. Pięć dni później zmierzą się z Kolumbią w Kazaniu, a 28 czerwca ich rywalem będzie w Wołgogradzie Japonia.