Wizytę FIFA w Iranie zapowiedziano kilka dni po samospaleniu przed sądem w Teheranie fanki futbolu. Jak poinformowała strona internetowa Varzesh3, 30-letnia Sahar Khodayari targnęła się na życie w proteście przeciwko skazaniu jej na pół roku więzienia za próbę wejścia na mecz swojej ulubionej drużyny Esteghlal FC.

Reklama

Kwestia praw fanek piłki nożnej w Iranie jest od dłuższego czasu przedmiotem sporu z międzynarodową federacją. W marcu 2018 roku szef FIFA Gianni Infantino spotkał się w Teheranie z prezydentem Hassanem Rouhanim i otrzymał od niego zapewnienie, że "wkrótce nastąpi istotny postęp w tej sprawie".

W listopadzie Infantino wrócił do tego miasta na finał Azjatyckiej Ligi Mistrzów i wtedy setkom irańskich fanek pozwolono oglądać spotkanie drużyny Persepolis z japońskim zespołem Kashima Antlers. Jednak 6 czerwca przed towarzyskim meczem reprezentacji Iranu i Syrii kobiety ponownie zostały zatrzymane przed bramami stadionu.

W Iranie kobiety nie mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach sportowych od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku. Przywódcy religijni często przywołują argument, że należy je chronić przed "męską atmosferą" i "widokiem półnagich mężczyzn" na trybunach.