Według Agencji Antydopingowej, sprawa jest rozwojowa, a ze względu na możliwość popełnienia przestępstwa jej akta udostępnione zostały Prokuraturze Krajowej oraz Prokuraturze Okręgowej w Lublinie.

Reklama

Jak dodano w komunikacie, Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie zaistniałego w dniu 16 października w Siedlcach narażenia ustalonych piłkarzy Miejskiego Klubu Sportowego Pogoń na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez nieprzestrzeganie procedur medycznych.

W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie na podstawie nakazów prokuratorskich dokonali przeszukań m.in. w pomieszczeniach siedleckiego klubu, gdzie zabezpieczone zostały przedmioty mogące stanowić dowody w sprawie, w tym dokumentacja medyczna i środki komunikacji.

Jednocześnie Polska Agencja Antydopingowa we współdziałaniu z funkcjonariuszami policji dokonała pobrania materiałów do badań kontrolnych, których wyniki zostaną wykorzystane w toku śledztwa.

POLADA wyjaśniła, iż zgodnie z obowiązującą listą substancji i metod zabronionych niedozwolone są infuzje dożylne i (lub) iniekcje o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub badań klinicznych. W przeszłości stosowanie tego rodzaju dopingu zostało stwierdzone m.in. przez Samira Nasri (skazany na 18 miesięcy dyskwalifikacji) oraz Ryana Lochte (skazany na 14 miesięcy dyskwalifikacji).

W poniedziałek rzecznik dyscyplinarny PZPN poinformował, że wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Pogoni Siedlce i odpowiedzialności dotyczącej zawodników tego klubu podejrzanych o stosowanie zabronionych metod suplementacji.

W związku z działaniami prewencyjnymi dotyczącymi przeciwdziałania dopingowi w piłce nożnej rzecznik zwrócił uwagę, iż wszelka suplementacja powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza klubowego, posiadającego stosowną licencję PZPN oraz specjalistyczną wiedzę odnośnie substancji i metod zabronionych sportowcom.

Zespół Pogoni Siedlce po serii pięciu porażek zajmuje 15. miejsce w tabeli drugiej ligi. W środę (30 października) o godz. 18.30 ma zagrać u siebie w 1/16 finału Pucharu Polski z mistrzem kraju Piastem Gliwice.