Losowanie odbyło się w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym. Obecna na nim minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk podkreśliła, że osobiście jest związana ze sportem dla niepełnosprawnych.

Reklama

Jako czynny sportowiec siadałam na wózku i toczyłam walki szermiercze z zawodnikczakmi niepełnosprawnymi. Staramy się wspierać tych zawodników, bo sport uczy i jest świetnym miejscem do integracji – powiedziała.

Jednym z ambasadorów krakowskich mistrzostw Europy jest Robert Lewandowski. Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski nagrał specjalny film, który został zaprezentowany podczas ceremonii losowania.

Naturalnie, że będę kibicował naszej drużynie, ale zapraszam do Krakowa wszystkich piłkarzy i kibiców z całej Europy. Pokazujecie, że sport łamie widzialne i niewidzialne bariery – zaapelował napastnik Bayernu Monachium, który od dawna wspiera reprezentację Polski w amp futbolu i ogląda jej mecze.

W trakcie uroczystości nagrodzono "złotymi kulami" osoby zasłużone dla rozwoju amp futbolu w Europie i na świecie. W tym gronie znaleźli się: Simon Baker z Irlandii, Patrick Gasser ze Szwajcarii, Dave Tweed z Angli i Arif Umit Uzturk z Turcji.

Losowania dokonali byli znakomici polscy piłkarze, medaliści mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich: Henryk Kasperczak, Marek Koźmiński i Antoni Szymanowski, a także Osman Cakmak, który finale ostatnich mistrzostw Europy zdobył dla Turcji zwycięską bramkę.

Organizatorzy krakowskich mistrzostw chcą nawiązać do sukcesu imprezy sprzed trzech lat. Tam na finałowy mecz na stadionie Besiktasu w Stambule oglądał komplet 41 tysięcy widzów.

Polacy, którzy będą bronić brązowego medalu, byli rozstawieni w pierwszym koszyku i trafili do grupy A. W spotkaniu inaugurującym turniej biało-czerwoni zmierzą się z Ukrainą 12 września o godiznie 18. Ten mecz, oraz wszystkie inne z udziałem biało-czerwonych oraz finał, rozegrane zostaną na stadionie Cracovii. Amp futbolistów gościć też będą obiekty Prądniczanki i Garbarni.