Pierwsza faza rywalizacji odbędzie się od 21 listopada do 2 grudnia. Spotkania rozpoczynać się będą, wg. czasu GMT, o godz. 10.00, 13, 16 i 19. Różnica z Polską wynosi obecnie dwie godziny, z Katarem – trzy.

Reklama

To oznacza, że najpóźniejszy mecz w Katarze zacznie się o 22 i – gdyby doszło do dogrywki, karnych itd. – zakończy po północy. W MŚ 2018 w Rosji codziennie były po trzy-cztery mecze. Cztery rozgrywano głównie w ostatniej kolejce.

Jak zaznaczono, stosunkowo nieduże odległości między stadionami sprawią, że fani będą mogli oglądać wiele meczów na żywo w 32-zespołowym turnieju. W kolejnej edycji mundialu, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku w 2026 roku, wystąpi 48 drużyn.

FIFA podkreśliła, że większość drużyn dostanie trzy dni odpoczynku między meczami w grupach. Analizując daty 1/8 finału niektóre zespoły będą miały dwa dni odpoczynku.

W ogóle nie będzie przerwy w terminarzu między rywalizacją grupową i w 1/8 finału.

Losowanie mundialu w Azji zaplanowano na koniec marca lub na początku kwietnia 2022, kiedy będzie znanych 30 z 32 finalistów.

Spotkanie otwarcia odbędzie się w poniedziałek 21 listopada na 60-tysięcznym stadionie Al. Bayt w Al Chaur, a finał – w niedzielę 18 grudnia na 80-tysięcznym obiekcie Lusail Iconic Stadium.

MŚ 2022 nie zostaną rozegrane tradycyjnie w czerwcu i lipcu ze względu na upały w Zatoce Perskiej.

Cała impreza potrwa 28 dni, podczas gry w Rosji aż 32. Chodzi o zminimalizowanie zakłócenia sezonu w ligach europejskich.

Jeśli chodzi o przygotowania, poinformowano, że na stadionach zakończono 85 proc. wszystkich prac.