Drużyna prowadzona przez trenera Błażeja Korczyńskiego świetnie rozpoczęła mecz. Po dwóch kontrach, zakończonych przez Tomasza Kriezela i Sebastiana Grubalskiego Polacy prowadzili 2:0. Gospodarze wykorzystali dwa błędy defensywy rywali i doprowadzili do wyrównania.

Krótko przed przerwą oba zespoły miały okazje do zmiany wyniku. Sebastian Wojciechowski zdołał wybić piłkę sprzed bramki, a czeski golkiper obronił strzał Tomasza Luteckiego z najbliższej odległości.

Drugą część spotkania otworzył widowiskowym uderzeniem z powietrza Mikołaj Zastawnik. Zaskoczył bramkarza gospodarzy i Polacy ponownie wyszli na prowadzenie. Cieszyli się nim krótko. Przeciwnicy atakowali, dwa razy Bartłomieja Nawrata „wyręczyły” słupki, wreszcie drogę do siatki znalazł kapitan czeskiej ekipy Lukas Resetar.

Bliżej wygranej byli Czesi. W przedostatniej minucie Kriezel zatrzymał piłkę niemal na linii bramkowej po uderzeniu Seidlera.

Zespół trenera Korczyńskiego zainaugurował walkę o finały ME turniejem preeliminacyjnym rozegranym w lutym 2020 na Malcie. Tam Polacy pokonali Grecję 5:2, Szwecję 6:0 i gospodarzy 11:0. W drugiej fazie biało-czerwoni zremisowali w grupie z broniącą tytułu Portugalią 2:2 i przegrali z tym rywalem 0:3. Następnie dwukrotnie pokonali Norwegię 3:0 i 4:1. Rywalizację zakończą środowym starciem z Czechami w Opolu.

Gospodarzem finałów ME 2022 będzie Holandia. W turnieju wystąpi 16 zespołów. Awans uzyskają zwycięzcy ośmiu grup i sześć najlepszych zespołów z drugich miejsc. Dwie pozostałe drużyny z drugich miejsc zmierzą się w barażach o ostatnią przepustkę na mistrzostwa.

W finałach poprzednich mistrzostw Europy, rozgrywanych w 2018 w słoweńskiej Lublanie, Polacy zremisowali w grupie z Rosją 1:1 i przegrali z Kazachstanem 1:5, na czym zakończyli udział w imprezie. Zagrali wtedy w finałach ME po raz drugi, po 17-letniej przerwie.

ME w futsalu odbyły się dotychczas 11-krotnie. Zwyciężali Hiszpanie (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włosi (2003, 2014), Rosjanie (1999) i Portugalczycy (2018).

Czechy – Polska 3:3 (2:2)
Bramki: 0:1 Tomasz Kriezel (5), 0:2 Sebastian Grubalski (7), 1:2 Michal Seidler (10), 2:2 Tomas Vnuk (15), 2:3 Mikołaj Zastawnik (23), 3:3 Lukas Resetar (26)