O trzy miejsca na mundialu zagra 12 drużyn - 10 ekip z drugich miejsc w grupach eliminacyjnych oraz dwie z najlepszymi osiągnięciami w ostatniej edycji Ligi Narodów UEFA, które nie zajęły jednej z dwóch czołowych lokat w grupach - Austria i właśnie Czechy.

Reklama

Rozstawionymi zespołami są Włochy, Portugalia, Szwecja, Rosja, Szkocja i Walia. Natomiast w gronie nierozstawionych znalazły się, oprócz Polski, Czech i Austrii, również Macedonia Północna, Turcja i Ukraina.

Według selekcjonera reprezentacji Czech najmocniejsze w tej stawce są drużyny, które zdobyły w ostatnich latach mistrzostwo Europy - Portugalia (2016) i Włochy (tegoroczni triumfatorzy). Pozostałe ekipy, według niego, prezentują podobny poziom.

Chcielibyśmy mieć w półfinale przeciwnika, przez którego przeszlibyśmy do finału baraży, a potem do mistrzostw Świata w Katarze. Oczywiście są faworyci, czyli Włochy i Portugalia. A potem są inni, ale tutaj trudno sobie wybierać. Nie można o nikim powiedzieć, ze jest słaby. Musimy się przygotować i zobaczyć, kogo nam los przydzieli - powiedział Silhavy w materiale wideo dla mediów.

Reklama

W marcowych barażach nie będzie meczów rewanżowych. Drużyny rozstawione zagrają w półfinale u siebie, natomiast gospodarzy trzech meczów finałowych wyłoni losowanie.

Oczywiście byłoby lepiej, gdybyśmy grali u siebie, przed kibicami, którzy na pewno pociągnęliby nas do przodu. Jednak przede wszystkim potrzebujemy zdrowego zespołu i wszystkich ważnych piłkarzy do dyspozycji – podkreślił Silhavy.

Reklama

Ceremonia w Zurychu rozpocznie się o godz. 17.

Dwunastu uczestników baraży zostanie podzielonych na trzy ścieżki (A, B i C) po cztery zespoły. W każdej z tych ścieżek rozegrany zostanie "miniturniej" - półfinały i finał, przy czym rozstawione zespoły będą gospodarzami półfinałów i na pewno nie trafią na siebie w tej fazie.

Zwycięzcy finałów ścieżek A, B i C zakwalifikują się do przyszłorocznego mundialu.

Z uwagi na sytuację polityczną Rosja nie może trafić na Ukrainę.

Mecze barażowe odbędą się 24 i 29 marca, a mundial w Katarze - od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku.