W jednym z hitów pierwszej rundy Iworyjczycy już do przerwy prowadzili 2:0 po trafieniach Francka Kessiego z Milanu oraz Ibrahima Sangare z PSV Eindhoven. Krótko po rozpoczęciu drugiej połowy Nicolas Pepe z Arsenalu Londyn podwyższył na 3:0.

Wtedy stało się jasne, że obrońcy tytułu praktycznie są poza turniejem. Ich nastroje jeszcze pogorszyły się w 60. minucie, kiedy Riyad Mahrez, zawodnik Manchesteru City, z rzutu karnego trafił w słupek. Honorowego gola dla Algierii uzyskał w 72. minucie Sofiane Bendebka.

Algieria dołączyła do Ghany jako drużyny, która niespodziewanie odpadła już po fazie grupowej. Ekipa Wybrzeża Kości Słoniowej z siedmioma punktami zajęła pierwsze miejsce w grupie, o punkt przed Gwineą Równikową, która w czwartek pokonała Sierra Leone 1:0.

Porażki Sierra Leone i Algierii sprawiły, że trzy punkty wystarczyły, by w czołowej "16" zameldowały się debiutujące w imprezie tej rangi Komory. O ćwierćfinał w poniedziałek powalczą z Kamerunem.

Z innych meczów 1/8 finału, która to faza rozpocznie się w niedzielę, najciekawiej zapowiadają się pojedynki Wybrzeża Kości Słoniowej z Egiptem, które łącznie mają w dorobku dziewięć triumfów w PNA, oraz Nigerii z Tunezją.

W tegorocznej edycji uczestniczą 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie czołowe ekipy z każdej grupy oraz cztery najlepsze spośród tych, które zajęły trzecie miejsca. Finał zaplanowano na 6 lutego.