Czesi tylko przez ok. pół godziny potrafili dotrzymać kroku gospodarzom w stolicy Portugalii i tylko raz poważnie zagrozili bramce strzeżonej przez Diogo Costę. Zmiennik Rui Patricio, który według zagranicznych mediów staje się numerem jeden w drużynie narodowej, popisał się refleksem przy uderzeniu z ostrego kąta Jana Kuchty w 31. minucie.

Już kilkadziesiąt sekund później prowadziła jednak Portugalia, a gola zdobył zawodnik Manchesteru City Joao Cancelo. Bramka wyraźnie "rozruszała" gospodarzy, którzy zaczęli grać pewniej i szybciej. Konsekwencją tego było trafienie Goncalo Guedesa (38.) i dwubramkowe prowadzenie do przerwy.

W drugiej połowie wynik się już nie zmienił. Portugalia ma siedem punktów i zajmuje pierwsze miejsce w tabeli. Na drugie, kosztem Czech, awansowała Hiszpania z pięcioma "oczkami".

W Genewie Szwajcaria szukała rewanżu na Hiszpanii za ubiegłoroczny ćwierćfinał mistrzostw Europy, kiedy "La Roja" triumfowała w rzutach karnych. Jednak tego dnia nie wiodło się gospodarzom, którzy wcześniej ponieśli porażki z Portugalią (0:4) i Czechami (1:2) i pozostają bez punktów w Lidze Narodów. Zwycięską bramkę dla gości zdobył Pablo Sarabia (13.).

W czwartek rywalizowano też w niższych dywizjach, m.in. w grupie B4, w której Norwegia zremisowała w Oslo ze Słowenią 0:0, a Szwecja przegrała u siebie z Serbią 0:1.

Norwegia utrzymała się na czele tabeli z dorobkiem siedmiu punktów. Serbia ma sześć, Szwecja - trzy, a Słowenia - jeden.

W dywizji C rozegrano cztery spotkania. W grupie C2 zwycięstwa odniosły ekipy lidera i wicelidera - Grecji i Kosowa, które pokonały, odpowiednio, Cypr 3:0 i Irlandię Północną 3:2. Z kolei w C4 nieoczekiwany remis w starciu u siebie z Bułgarią wywalczył Gibraltar (1:1), natomiast prowadząca w tabeli Gruzja gładko pokonała na wyjeździe Macedonię Północną 3:0.

W najniższej dywizji w grupie D2 Estonia wygrała na wyjeździe z Maltą i objęła samodzielne prowadzenie z sześcioma punktami. W tej grupie rywalizują tylko trzy drużyny, tą trzecią jest San Marino, które przegrało swoje pierwsze dwa mecze.

Polacy zainaugurowali tę edycję LN wygranym 2:1 meczem z Walią 1 czerwca. W środę biało-czerwoni ulegli natomiast Belgii 1:6.

W tym roku nie będzie dostępne tradycyjne okienko na rozgrywki w listopadzie (wówczas zacznie się mundial w Katarze), dlatego wszystkie mecze fazy grupowej Ligi Narodów zaplanowano na czerwiec i wrzesień.

Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D - z siedmiu ekip (jedna grupa czterozespołowa i jedna trzyzespołowa). Pierwszą edycję LN wygrała Portugalia, a drugą, zakończoną jesienią 2021 roku - Francja.