Dla zespołu gości środowy mecz był testem przed lipcowymi finałami mistrzostw Europy w Anglii. Biało-czerwone miały z kolei za sobą… urlopy. Faworytem były Islandki, dużo wyżej notowane w światowym rankingu (17. miejsce, Polska – 33.). Piłkarki musiały się zmierzyć z trudnymi warunkami atmosferycznymi, jako że rywalizowały w dokuczliwym upale.

Co prawda pierwszą połowę lepiej zaczął zespół gości, bo już w 4. minucie z pustej polskiej bramki piłkę wybiła Małgorzata Grec, ale potem groźniejsze były akcje zespołu Niny Patalon.

Gola dla Polek zdobyła tuż przed przerwą kapitan zespoły Ewa Pajor, kończąc szybko kontrę drużyny z własnej połowy. Asystę w tej akcji zaliczyła Martyna Wiankowska.

Na początku drugiej części Pajor spróbowała zaskoczyć bramkarkę gości mocnym uderzeniem z rzut wolnego, a potem do głosu doszły Islandki. Najpierw wykorzystały błąd rywalek w defensywie, potem Sveindis Jane Jonsdottir zmyliła w polu karnym Polek Małgorzatę Mesjasz i uderzeniem przy bliższym słupku zaskoczyła Karolinę Klabis.

W 64. minucie polską bramkarkę uratował słupek, po uderzeniu Thorvaldottir z kilku metrów. Trzeci gol dla ekipy gości też padł po nieporozumieniu Polek przy wyprowadzaniu piłki, akcję skończyła potężnym strzałem z dystansu Agla Maria Albertsdottir.

Odwrócić losy spotkania próbowała nieco osamotniona Pajor. Dwukrotnie jej strzały zostały zablokowane, w 89. minucie spudłowała z bliska.

Polki nie zagrają w finałach ME, a we wrześniu czekają je dwa ostatnie grupowe mecze w eliminacjach MŚ 2023 – z Albanią na wyjeździe i z Kosowem w Lublinie.

Polska – Islandia 1:3 (1:0)
Bramki: 1:0 Ewa Pajor (45+2), 1:1 Berglind Bjork Thorvaldottir (52), 1:2 Sveindis Jane Jonsdottir (54), 1:3 Agla Maria Albertsdottir (84)
Żółte kartki: Polska: Zofia Buszewska, Anna Zapała
Polska: Karolina Klabis – Zofia Buszewska (42. Anna Zapała), Małgorzata Mesjasz, Małgorzata Grec, Sylwia Matysik – Weronika Zawistowska (59. Dominika Kopińska), Tanja Pawollek (59. Gabriela Grzywińska), Adriana Achcińska, Martyna Wiankowska (87. Agata Tarczyńska)– Ewa Pajor, Nikola Karczewska (59. Dominika Grabowska)
Islandia: Sandra Sigurdardottir – Sif Rybrink (75. Elisa Vidarsdottir), Glodis Perla Viggosdottir, Gudrun Arnardottir (64. Ingibjork Sigurdardottir), Halbera Gudny Gislardottir (64. Aslaug Munda Gunnlaugsdottir)– Sveindis Jane Jonsdottir, Gunhildur Yrsa Jonsdottir (83. Alexandra Johannsdottir), - Dagny Briyniarsdottir, Sara Bjork Gunnarsdottir, Karolian Lea Vilhjalmsdottir (76. Agla Maria Albertsdottir), – Berglind Bjork Thorvaldottir (64. Svava Ros Gudmundsdottir)