To już trzecia edycja odsłonięcia tablic w tym wyjątkowym miejscu, pierwsza odbyła się w roku 2018. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Fundacja Alei Gwiazd, której głównym celem jest promocja i popularyzacja futbolu w Polsce.Łukasz Piszczek, 66-krotny reprezentant kraju, zdobywca dla niej trzech goli, ikona Borussii Dortmund, z którą dwukrotnie zdobył mistrzostwo Niemiec i trzy razy Puchar Niemiec, jako pierwszy w środę odsłonił swoją tablicę. To dla mnie ogromny zaszczyt. Dalej trzymamy kciuki za polską reprezentację, aby wygrywała jak najwięcej meczów - powiedział 37-latek.

Reklama

27 goli Lewandowskiego na PGE Narodowym

Dudek, jeden z sześciu Polaków, którzy wygrali Ligę Mistrzów, były gracz Feyenoordu Rotterdam, Liverpoolu i Realu Madryt, także miał powody do dumy.

<p>Od lewej: kapitan kadry Robert Lewandowski, były bramkarz reprezentacji Polski Jerzy Dudek i były piłkarz Łukasz Piszczek, podczas ceremonii odsłonięcie kolejnych tablic w Alei Gwiazd Piłki Nożnej na stadionie PGE Narodowym w Warszawie</p> / PAP / Leszek Szymaski

Ten obiekt jest dla wielu piłkarzy inspiracją. Kilka kolejnych nazwisk, które się tu pojawią, będą wzorem dla następnych pokoleń - powiedział 60-krotny reprezentant kraju.

Organizatorzy na koniec przygotowali creme de la creme, czyli tablicę poświęconą Lewandowskiemu. Kapitan biało-czerwonych jako ostatni z trójki piłkarzy przybył na uroczystość. 10-krotny mistrz Niemiec, siedmiokrotny król strzelców Bundesligi pisze teraz nowy rozdział w Barcelonie. Piłkarz Roku UEFA i FIFA był uśmiechnięty i wyluzowany.

Jestem dumny, że mogłem się znaleźć w Alei Gwiazd obok tak wybitnych postaci, przy tak wspaniałym stadionie. Mam nadzieję, że przede mną jeszcze trochę meczów, bramek i zwycięstw naszej reprezentacji na tym obiekcie - powiedział Lewandowski, który w biało-czerwonych barwach rozegrał 132 mecze, strzelił 76 goli, z czego 27 na PGE Narodowym.

"Lewy" rozdawał autografy

W wydarzeniu brali udział uczniowie ze szkół z Wałbrzycha, Karpacza, Wrocławia i Milicza. Z tej ostatniej placówki przybyły dzieci i osoby niepełnosprawne. Po części oficjalnej Lewandowski rozdawał młodzieży autografy.

Aleja sytuowana jest w pobliżu pomnika trenera Kazimierza Górskiego. Swoje gwiazdy mają tu już m.in. Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański i Jan Tomaszewski.