Achmetow poinformował także, że Szachtar zagra towarzyskie spotkanie z Chelsea na boisku Donbas Areny w "ukraińskim Doniecku".

Londyński klub potwierdził transfer Mudryka w niedzielę. Ukraiński zespół przekazał natomiast, że otrzyma za piłkarza 70 mln euro, a kolejne 30 mln przewidziane jest w bonusach. To rekordowy transfer zarówno w przypadku Szachtara, jak i ukraińskiej piłki nożnej.

Reklama

Prezes klubu z Doniecka powiedział, że część sumy za transfer zostanie przekazana w ramach projektu "Serce Azowstalu", którego celem jest "pomoc obrońcom Mariupola i rodzinom poległych żołnierzy".

Siły ukraińskie broniące Mariupola przez tygodnie ukrywały się w kombinacie metalurgicznym Azowstal, podczas gdy siły rosyjskie próbowały zdobyć miasto. Ukraińscy żołnierze ostatecznie poddali się w maju ubiegłego roku.

Reklama

"Przeznaczam 25 milionów dolarów na pomoc naszym żołnierzom, obrońcom i ich rodzinom" – można przeczytać w oświadczeniu Achmetowa na stronie internetowej klubu.

"Pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie różnych potrzeb – od zapewnienia leczenia medycznego, protetycznego i wsparcia psychologicznego, po realizację konkretnych próśb. Aby zapewnić pełną przejrzystość, nad projektem czuwać będzie niezależny profesjonalny zespół, który będzie w kontakcie z obrońcami Azowstalu, ich rodzinami, opiekunami i wolontariuszami" - dodał prezes.

Zespół Chelsea Londyn był wcześniej własnością Rosjanina Romana Abramowicza, który wystawił klub na sprzedaż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zanim został przejęty przez grupę kierowaną przez Todda Boehly'ego i Clearlake Capital.