Tytuł spektaklu „Droga Anglio” nawiązuje do listu wysłanego przez Southgate'a do rodzimych kibiców w czerwcu 2021 roku, tuż przed Euro, którego gospodarzem była Anglia.

Utwór jest inspirowany historią Southgate'a od czasu, gdy nie wykorzystał rzutu karnego w serii jedenastek w przegranym z Niemcami półfinale Euro 1996.

Reklama

Southgate kadrę narodową objął we wrześniu 2016 roku, kilka miesięcy po fatalnych dla Anglii mistrzostwach Europy. Były obrońca zmienił mentalność reprezentantów kraju i doprowadził ich do półfinału mistrzostw świata 2018. W kolejnej wielkiej imprezie, w finałach Euro w lipcu 2021 na Wembley, jego drużyna została pokonana w decydującym o tytule meczu przez Włochów dopiero po serii rzutów karnych.

To, co sprawia, że ta historia jest szekspirowska. Polega na tym, że wraca do tego momentu, w 1996 roku, kiedy on poczuł pełny ciężar, presję i oczekiwania, kiedy nie wykorzystał karnego - wyjaśnił James Graham w rozmowie z BBC.

Dwadzieścia dwa lata później był tym, który złamał klątwę rzutów karnych rzuconą na Anglię, doprowadzając ją po raz pierwszy do wygranej serii jedenastek na mistrzostwach świata (w 1/8 finału przeciwko Kolumbii) - dodał.

Utwór porusza również trudniejsze okresy w kadencji Southgate'a, w tym rasistowską reakcję, która nastąpiła po kiksach Marcusa Rashforda, Jadona Sancho i Bukayo Saki w fatalnej finałowej serii rzutów karnych Euro 2021.

Anglia ma nadzieję na zdobycie pierwszego tytułu w męskich rozgrywkach, licząc od mistrzostw świata w 1966 roku.