Przed rozpoczęciem meczu oficjalnie z kadrą pożegnali się bramkarz Barcelony Wojciech Szczęsny i pomocnik Anorthosisu Famagusta Grzegorz Krychowiak. Obaj 34-letni piłkarze otrzymali z rąk prezesa PZPN Cezarego Kuleszy koszulki z liczbą ich występów w kadrze narodowej, oprawione w specjalne ramy. Licznik występów Szczęsnego w reprezentacji zatrzymał się na liczbie 84, a Krychowiak osiągnął równo "setkę".

Na boisku ich koledzy byli tylko tłem dla Portugalczyków, a skutecznie bronili się do 26. minuty. Wówczas po kombinacyjnej akcji i zgraniu piłki głową przez Bruno Fernandesa, na listę strzelców wpisał się Bernardo Silva. W 37. podwyższył Cristiano Ronaldo. Piłka trafiła pod jego nogi, po tym jak w słupek trafił Rafael Leao i 39-latek z łatwością skierował ją do niemal pustej bramki.

To jego 133. gol w reprezentacji, dzięki czemu śrubuje światowy rekord. W sobotę rozegrał 215. spotkanie w narodowych barwach.

W 78. minucie kontaktowego gola strzelił Piotr Zieliński, ale ostatnie słowo należało do gości. W 88. minucie piłkę do własnej bramki skierował niefortunnie interweniujący Jan Bednarek.

Chorwacja lepsza od Szkocji

W Zagrzebiu pierwsi z gola cieszyli się goście, którym w 33. minucie prowadzenie dał Ryan Christie. Już trzy minuty później wyrównał Igor Matanovic, a w 70. zwycięskiego gola strzelił Andrej Kramaric.

W tabeli z kompletem dziewięciu punktów prowadzi Portugalia.Chorwacja ma sześć, a Polska trzy. Biało-czerwoni na inaugurację pokonali na wyjeździe 3:2 Szkocję, która bez punktu zamyka zestawienie.

Kolejne spotkania grupy A1 zostaną rozegrane we wtorek. Wtedy Polska podejmie Chorwację, a Portugalia zmierzy się na wyjeździe ze Szkocją.

W grupie A4 z siedmioma punktami prowadzi Hiszpania, która wygrała u siebie z Danią 1:0 i wyprzedza ją o punkt. Mistrzom Europy zwycięstwo w 79. minucie dał Martin Zubimendi.

Po wygranej 2:0 u siebie ze Szwajcarią (0 pkt) trzecia jest Serbia (4 pkt). Gospodarze objęli prowadzenie tuż przed przerwą, po samobójczym trafieniu Nico Elvediego. W 61. minucie wynik ustalił Aleksandar Mitrovic.

Zwycięzcy i wicemistrzowie grup najwyższej dywizji wezmą udział w ćwierćfinałach (20-25 marca). Lepsi z tych dwumeczów zakwalifikują się do turnieju Final Four.

Natomiast zespoły z ostatnich miejsc w grupach dywizji A spadną bezpośrednio do dywizji B, a drużyny z trzecich lokat w grupach dywizji A zagrają baraże z wicemistrzami grup dywizji B.

W sobotę rywalizowano też w dwóch grupach dywizji C. W grupie C2 na czele z dziewięcioma punktami jest Rumunia, która pokonała u siebie Cypr 3:0. Trzy punkty mniej od lidera ma Kosowo, po wyjazdowej wygranej z Litwą 2:1.

W grupie C3 nie padła żadna bramka. Wynikami 0:0 zakończyły się mecze Bułgaria - Luksemburg i Białoruś - Irlandia Północna. W tabeli po pięć punktów mają Białoruś i Bułgaria. Cztery zgromadziła Irlandia Północna, a jeden ma Luksemburg.