W całym śledztwie przeciwko temu gangowi do sądów przesłano już siedem aktów oskarżenia, które objęły łącznie 64 osoby.

Jak poinformował Dział Prasowy PK, sprawę 13 oskarżonych ostatnio osób rozpozna Sąd Okręgowy w Gliwicach. Zarzucono im popełnienie 31 przestępstw, w tym m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu narkotyków oraz obrotu narkotykami w ilości przekraczającej 130 kg o czarnorynkowej wartości kilkuset tysięcy złotych - podała PK.

Reklama

Jednemu z oskarżonych zarzucono także nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji, zaś innemu przestępstwo płatnej protekcji. Według śledczych, podjął się on pośrednictwa w załatwieniu innemu z oskarżonych członków grupy, w zamian za 1000 zł, zwrotu prawa jazdy zatrzymanego w związku z podejrzeniem kierowania samochodem w stanie po użyciu środków odurzających. Miał też załatwić mu, by tej sprawie nie toczyło się postępowanie karne.

Oskarżonym grożą kary do 15 lat pozbawienia wolności.

Skupiona wokół środowiska pseudokibiców śląskiego klubu piłkarskiego zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym działała w Zabrzu i ościennych miejscowościach od 2011 r., a jej członkowie dopuszczali się licznych przestępstw o charakterze kryminalnym.

Setki przestępstw

Działalność grupy cechowała się ciągłością i intensyfikowała się wraz z upływem czasu. Jej struktura była wielostopniowa, z podziałem na funkcje i zadania w ramach grupy. Podporządkowanie liderom grupy w razie konieczności było wymuszane poprzez stosowanie przemocy. Działając w ten sposób członkowie grupy przejmowali kontrolę nad określonym terytorium, w celu prowadzenia tam przestępczej działalności i czerpania z tego zysków - opisuje prokuratura.

Łącznie do sądów skierowano siedem aktów oskarżenia przeciwko członkom tego gangu. Objęły one 64 osoby, którym zarzucono popełnienie prawie 300 przestępstw.

Poprzedni akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gliwicach w kwietniu ubiegłego roku. Objęto nim 17 osób, którym zarzucono łącznie 93 przestępstwa, w tym udziału w obrocie znaczną ilością narkotyków, ich przemytu, a także rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, zniszczenia mienia, gróźb karalnych, zmuszania do określonego zachowania oraz utrudniania postępowania karnego.