Nowy szef pionu sportowego ma odpowiadać m.in. za politykę transferową "Białej Gwiazdy", która w minionym sezonie zajęła 13. miejsce. 35-letni Pasieczny od 2014 roku pracował jako skaut Arsenalu. Zajmował się wyszukiwaniem utalentowanych piłkarzy dla londyńskiego klubu w: Polsce, Czechach, Słowacji, Ukrainie i Rosji. To z jego polecenia do Arsenalu trafił z Legii Warszawa Krystian Bielik.

Reklama

Wcześniej Pasieczny pracował dla West Bromwich Albion i Legii Warszawa, a w latach 2012-13 przez kilka miesięcy pełnił funkcję dyrektora sportowego Cracovii. Był też radcą prawnym Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej.

Pasieczny, który jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ukończył także prestiżowe studia FIFA Master prowadzone wspólnie - pod auspicjami FIFA - przez uniwersytety: w Leicester, Mediolanie i Neuchatel.

Poprzednim dyrektorem sportowym Wisły był Arkadiusz Głowacki, który jednak w czerwcu 2019 roku zrezygnował z pełnionej funkcji i został szefem działu skautingu. Od tego czasu stanowisku szefa pionu sportowego nie było obsadzone, a decyzje dotyczące transferów i polityki kadrowej podejmowali kolektywnie trzej właściciele klubu i prezes zarządu po konsultacjach z trenerem.

Władze Wisły, po nieudanym minionym sezonie, postanowiły wzmocnić dział sportowy, a Pasieczny ma zapewnić jego sprawniejsze funkcjonowanie.

Przebudowa Wisły

Krakowski zespół czeka solidna przebudowa. Z zespołem rozstało się już dziewięciu piłkarzy. Souleymane Kone, David Mawutor, Zan Medved i Uros Radakovic powrócili do swoich klubów po okresie wypożyczenia. Kontraktów nie przedłużono z: Rafałem Boguskim, Vullnetem Bashą, Łukaszem Burligą, który związał się już z występującą w lidze okręgowej Wieczystą Kraków oraz Jeanem Carlosem. Brazylijczyk przeniósł się do Pogoni Szczecin. 30 czerwca umowa wygaśnie także napastnikowi Aleksandrowi Buksie.

W ich miejsce pozyskano czterech nowych graczy. Są to: stoper Alan Uryga (ostatnio Wisła Płock), skrzydłowy Mateusz Młyński (Arka Gdynia), holenderski pomocnik Aschraf El Mahdioui (FK AC Trencin) i napastnik Hubert Sobol (Lech Poznań). Ponadto przedłużono kontrakty z dwoma obrońcami – Adim Mehremicem i Maciejem Sadlokiem.

W najbliższym czasie należy oczekiwać zatrudnienia nowego trenera, który zastąpi zwolnionego 14 maja Petera Hyballę. Wiślacy przygotowania do nowego sezonu rozpoczą 16 czerwca.