W poprzedniej kolejce zabrzanie przegrali na boisku innego z beniaminków Podbeskidzia Bielsko-Biała 1:2. Mecz Stali z Wisłą Płock został przełożony z powodu złego stanu boiska w Mielcu.

Goście przyjechali, by uciec z ostatniej pozycji, piąty w tabeli Górnik chciał złapać kontakt z podium i mu się to udało.

Chudy obronił karnego

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego grupka miejscowych kibiców domagała się zza stadionowego ogrodzenia zwycięstwa swojej drużyny, jednak pierwsza połowa należała do mielczan.

Zespół trenera Leszka Ojrzyńskiego, który niegdyś pracował w Zabrzu, objął prowadzenie już w 7. minucie. Po podaniu Macieja Domańskiego z rzutu wolnego Bułgar Aleksandar Kolew głową pokonał bramkarza zabrzan.

Górnik nie potrafił odpowiedzieć groźnymi sytuacjami, raz w polu karnym nacierającego Bartosza Nowaka uprzedził golkiper Stali.

Świetną okazję do zdobycia drugiego gola miał w 28. minucie Domański, który z rzutu karnego nie dał rady Martinowi Chudemu.

Krawczyk bohaterem ostatniej akcji

Po przerwie zabrzanie - z dwoma zmianami w składzie i mocno wspierani okrzykami przez swojego trenera Marcina Brosza - zagrali ofensywniej. Zepchnęli rywali pod ich pole karne, choć długo bez zagrożenia dla bramki. Bliżej gola, po kontrze, byli mielczanie, ale Kolew z bliska nie zdołał wpakować piłki do siatki.

Starania gospodarzy przyniosły skutek po dośrodkowaniu Nowaka z rzutu rożnego i "główce" Przemysława Wiśniewskiego. Od tego momentu trwał zmasowany szturm Górnika, który w ciągu kilku minut mógł rozstrzygnąć losy spotkania. Po strzale Adriana Gryszkiewicza piłkę z bramki gości wybił Krystian Getinger. Chwilę potem bramkarz Stali zdołał obronić strzał pozyskanego kilka dni wcześniej przez Górnik ghańskiego napastnika Richmonda Boakye

Końcówka przyniosła "obronę Częstochowy" w wykonaniu przyjezdnych. Emocje były ogromne, obaj szkoleniowcy nie żałowali gardeł, Brosz zobaczył nawet żółtą kartkę.

Rozstrzygnięcie przyniosła ostatnia akcja. Rezerwowy Piotr Krawczyk płaskim strzałem w długi róg zapewnił gospodarzom komplet punktów.

Górnik Zabrze - PGE FKS Stal Mielec 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Aleksandyr Kolew (7-głową), 1:1 Przemysław Wiśniewski (64-głową), 2:1 Piotr Krawczyk (90+3)
Żółta kartka - Górnik Zabrze: Aleksander Paluszek, Adrian Gryszkiewicz, Stefanos Evangelou, Richmond Boakye. PGE FKS Stal Mielec: Marcin Flis, Rafał Strączek
Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)
Mecz bez udziału publiczności
Górnik Zabrze: Martin Chudy - Aleksander Paluszek (46. Stefanos Evangelou), Przemysław Wiśniewski, Adrian Gryszkiewicz - Giannis Massouras (65. Piotr Krawczyk), Krzysztof Kubica (46. Norbert Wojtuszek), Alasana Manneh, Bartosz Nowak, Erik Janza - Alex Sobczyk (65. Richmond Boakye), Jesus Jimenez
PGE FKS Stal Mielec: Rafał Strączek - Mateusz Matras, Bożidar Czorbadżijski, Marcin Flis, Krystian Getinger - Albin Granlund (69. Petteri Forsell), Maciej Domański (80. Wojciech Lisowski), Grzegorz Tomasiewicz, Andreja Prokic (60. Robert Dadok) - Maciej Jankowski (80. Mateusz Żyro), Aleksandyr Kolew (69. Łukasz Zjawiński)

Wyniki meczów 17. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2021-02-12:
Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 1:1 (1:1)
2021-02-13:
Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 0:0
Cracovia Kraków - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (1:1)
2021-02-14:
Wisła Płock - Lech Poznań 1:0 (0:0)
Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 1:1 (1:1)
2021-02-15:
Warta Poznań - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. PGE FKS Stal Mielec 16 3 5 8 18-30 14 -12
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze