49-letni szkoleniowiec prowadził Lecha w latach 2014-2015. Oprócz mistrzostwa kraju, awansował z drużyną w sezonie 2015/16 do fazy grupowej Ligi Europy. W tym samym czasie "Kolejorz" w ekstraklasie spisywał się fatalnie i zamykał tabelę, dlatego też szkoleniowiec w październiku 2015 roku pożegnał się z posadą; zastąpił go Jan Urban. W trakcie pracy w poznańskim klubie asystentami Skorży byli m.in. Żuraw oraz obecny dyrektor sportowy Lecha Tomasz Rząsa.

Reklama

Skorża, który ostatnio prowadził olimpijską reprezentację Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podpisał kontrakt z poznańskim klubem do końca czerwca 2023 roku. W niedzielę z trybun obejrzy pojedynek poznaniaków z Legią Warszawa, a drużynę poprowadzi dotychczasowy asystent Żurawia Janusz Góra. Nowy trener w poniedziałek oficjalnie przejmie zespół.

Znajdujemy się w trudnym momencie, nasza drużyna gra od dłuższego czasu zdecydowanie poniżej oczekiwań i poniżej swoich dużych możliwości, które prezentowaliśmy wiosną i wczesną jesienią. Chcemy to zmienić i jesteśmy przekonani, że Maciej Skorża jest odpowiednią osobą żeby przywrócić Lecha na zwycięską ścieżkę. Trener blisko współpracował z dyrektorem sportowym Tomaszem Rząsą i wieloma innymi osobami, które pracują dzisiaj w Lechu. Kiedy w 2015 r. rozstawaliśmy się z trenerem Skorżą powiedzieliśmy sobie, że chcielibyśmy żeby jeszcze kiedyś poprowadził Kolejorza i dzisiaj ten powrót staje się faktem - powiedział właściciel i prezes Lecha Piotr Rutkowski cytowany na oficjalnej stronie klubowej.

Skorża po odejściu z Lecha, a przed wyjazdem do Azji pracował jeszcze w Pogoni Szczecin.

Reklama

Lechowi się nie odmawia. Dobrze wspominam czas mojej poprzedniej pracy w Poznaniu. Udało nam się wówczas sięgnąć po mistrzostwo Polski, ale też przeżyć gorycz porażki. Teraz wracam mądrzejszy o tamte doświadczenia i pełen energii do pracy. Znam doskonale klub i ludzi w nim pracujących, dlatego tym łatwiej było mi przyjąć propozycję ze strony Lecha. Mam sporo do udowodnienia, podobnie jak klub i zawodnicy. Dlatego jestem pewien, że determinacji i zaangażowania nam nie zabraknie. Przed nami dużo ciężkiej pracy, ale wierzę, że wspólnie osiągniemy sukces" - podkreślił nowy opiekun wicemistrza kraju.

Skorża jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich trenerów. Ma na swoim koncie osiem trofeów - trzykrotnie był mistrzem kraju, tyle samo Pucharów Polski, dołożył również Puchar Ekstraklasy oraz Superpuchar. W trakcie kariery prowadził Amikę Wronki, Groclin Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski, Wisłę Kraków, Legię Warszawa, Pogoń Szczecin oraz klub z Arabii Saudyjskiej Al-Ittifaq. Był też asystentem Pawła Janasa w reprezentacji Polski.

Lech po rozegraniu 23 meczów zajmuje w tabeli 11. miejsce, tracąc do lidera - Legii Warszawa - aż 22 punkty.