Dzięki trafieniu z „11” metrów niespełna 38-letni napastnik, jako pierwszy obcokrajowiec, znalazł się w klubie „100”, czyli w gronie piłkarzy, którzy strzelili w ekstraklasie co najmniej 100 goli. Portugalczyk jest autorem 24 trafień dla Śląska Wrocław oraz 76 dla Lechii, do której przeszedł na początku 2016 roku.

Na zdobycie jubileuszowej bramki nie trzeba było długo czekać, bowiem już w 17. minucie gospodarze prowadzili 2:0. W 5. minucie po akcji Bassekou Diabate Paixao popisał się precyzyjnym uderzeniem z 14 metrów (był to jednocześnie gol nr 1000 w historii występów Lechii w najwyższej klasie), natomiast 12 minut później wykorzystał rzut karny (druga bramka była jednocześnie setnym trafieniem portugalskiego napastnika w ekstraklasie).

Niewiele brakowało, aby w 21. minucie było już 3:0 dla biało-zielonych. Tym razem sam przed Jędrzejem Grobelnym znalazł się Diabate, jednak golkiper Warty obronił jego strzał.

Do tego momentu miejscowi dominowali na boisku, ale później spoczęli na laurach i od 30. minuty coraz śmielej zaczęli poczynać sobie zawodnicy Warty, którzy nie mieli nic do stracenia. I niewiele brakowało, aby zdobyli kontaktowego gola.

Od jego utraty uchronili Lechię stoperzy, którzy wybijali piłkę niemalże z linii bramkowej. W 33. minucie po rzucie rożnym i strzale Mateusza Kupczaka uczynił to Mario Maloca, a 180 sekund później, po błędzie Dusana Kuciaka i uderzeniu Franka Castanedy, Michał Nalepa.

Druga połowa nie dostarczyła praktycznie żadnych emocji. Gra toczyła się głównie w środku pola, a dogodnych okazji było jak na lekarstwo. Wynik nie zmienił się i gdańszczanie ponownie, poprzednio 30 października w Grodzisku Wielkopolskim, pokonali Wartę 2:0.

W ekipie gości zadebiutowali 20-letni pomocnik Mikołaj Rakowski oraz Aleksandr Pawłowiec, który w sobotę podpisał kontrakt z poznańskim klubem do 30 czerwca. 26-letni obrońca reprezentacji Białorusi występował ostatnio w ukraińskim zespole Kołos Kowaliwka.

Lechia Gdańsk - Warta Poznań 2:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Flavio Paixao (5), 2:0 Flavio Paixao (17-karny)
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: David Stec, Kacper Sezonienko. Warta Poznań: Jayson Papeau, Mateusz Kupczak, Daniel Szelągowski, Michał Jakóbowski
Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)
Widzów: 6 455
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - David Stec, Michał Nalepa, Mario Maloca, Rafał Pietrzak - Maciej Gajos, Jarosław Kubicki (83. Jan Biegański), Jakub Kałuziński (63. Egzon Kryeziu), Ilkay Durmus (83. Conrado) - Flavio Paixao (89. Christian Clemens), Bassekou Diabate (63. Kacper Sezonienko)
Warta Poznań: Jędrzej Grobelny - Łukasz Trałka, Mateusz Kupczak, Aleksandr Pawłowiec - Jan Grzesik, Michał Kopczyński, Miguel Luis (83. Mikołaj Rakowski), Konrad Matuszewski (76. Jakub Kiełb) - Frank Castaneda (76. Michał Jakóbowski), Adam Zrelak (58. Milan Corryn), Jayson Papeau (58. Daniel Szelągowski)

Wyniki meczów 30. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2022-04-22:
KGHM Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 2:4 (1:2)
Radomiak Radom - Cracovia Kraków 0:1 (0:1)
2022-04-23:
Śląsk Wrocław - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:4 (0:3)
Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 2:1 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki
2022-04-24:
Lech Poznań - PGE FKS Stal Mielec (12.30)
Raków Częstochowa - Górnik Łęczna (15.00)
Pogoń Szczecin - Legia Warszawa (17.30)
2022-04-25:
Wisła Kraków - Wisła Płock (19.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. Górnik Łęczna 30 6 9 15 25-52 27 -27

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze