Mecz ten potwierdził, że Cracovia to wyjątkowo niewdzięczny rywal dla Rakowa. Od chwili powrotu do ekstraklasy w 2019 roku częstochowianie nie wygrali jeszcze ani jednego ligowego meczu z "Pasami". Wiosną tego roku remis na swoim stadionie praktycznie pozbawił ich szans na mistrzostwo kraju.

Wydawało się, że podopieczni trenera Marka Papszuna będą chcieli zrewanżować się za tamto niepowodzenie, ale z tych zamiarów nic nie wyszło.

Początkowo gra układała się po myśli Rakowa, który miała optyczną przewagę, jednak wszystko odmieniło się w 28. minucie, gdy Zoran Arsenic sfaulował tuż przed polem karnym Patryka Makucha. Rzut wolny wykonał Jewhen Konoplanka i pięknym strzałem pokonał Vladana Kovacevica.

To był pierwszy gol Ukraińca w ekstraklasie. Potwierdził on zwyżkę formy, gdyż w środowym meczu 1/32 finału Pucharu Polski z ŁKS Łagów także wpisał się na listę strzelców.

Chwilę później było już 2:0 dla "Pasów". Efektowną wymianę podań z pierwszej piłki precyzyjnym strzałem tuż przy słupku wykończył Michał Rakoczy.

Goście dopiero w ostatniej minucie pierwszej połowy byli bliscy powodzenia. Patryk Kun oddał strzał z przewrotki, a piłka odbił się od poprzeczki. Próbujący dobijać Mateusz Wdowiak trafił w głowę Mateja Rodina, który już nie wyszedł na drugą część.

Kto liczył, że Raków po zmianie stron zabierze się za odrabianie strat, przeżył zawód. W 49. minucie Michal Siplak podał w pole karne do Rakoczego, który strzałem w krótki róg zdobył swoją drugą bramkę.

Trener Papszun wprowadził do gry trzech nowych zawodników: Bartosza Nowaka, Frana Tudora i Vladislavsa Gutkovskisa. I właśnie reprezentant Łotwy mógł zdobyć bramkę w 62. minucie - po świetnym podaniu od Wdowiaka znalazł się sam przed Karolem Niemczyckim, lecz bramkarz Cracovii dobrze skrócił kąt i odbił piłkę.

Zapał gości osłabł chwilę później, gdy Grek Stratos Svarnas z bliska nie trafił w bramkę. Goście już do końca meczu sprawiali wrażenie pogodzonych z porażką.

Raków w ekstraklasie po raz ostatni przegrał różnicą trzech bramek 21 sierpnia ubiegłego roku, gdy uległ 0:3 Jagiellonii Białystok.

Cracovia Kraków – Raków Częstochowa 3:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Jewhen Konoplanka (28-wolny), 2:0 Michał Rakoczy (32), 3:0 Michał Rakoczy (49)
Żółta karta – Cracovia: Takuto Oshima; Raków: Patryk Kun, Zoran Arsenic, Gustav Berggren
Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)
Widzów: 7 182
Cracovia Kraków: Karol Niemczycki - Virgil Ghita, Matej Rodin (46. Jakub Jugas), David Jablonsky - Cornel Rapa, Takuto Oshima, Mathias Hebo Rasmussen, Michał Siplak – Michał Rakoczy (60. Benjamin Kallman), Patryk Makuch (85. Paweł Jaroszyński), Jewhen Konoplanka (74. Otar Kakabadze)
Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic – Stratos Svarnas, Zoran Arsenic, Milan Rundic – Mateusz Wdowiak, Giannis Papanikolaou (56. Bartosz Nowak), Szymon Czyż (66. Gustav Berggren), Patryk Kun (56. Igor Tudor) - Ivi Lopez, Fabian Piasecki (56. Vladislavs Gutkovskis), Władysław Koczerhin (76. Daniel Szelągowski)

Wyniki meczów 8. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2022-09-02:
Legia Warszawa - Radomiak Radom 1:0 (0:0)
2022-09-03:
PGE FKS Stal Mielec - Śląsk Wrocław 2:0 (1:0)
Lechia Gdańsk - Warta Poznań 0:0
Cracovia Kraków - Raków Częstochowa 3:0 (2:0)

Pozostałe mecze kolejki
2022-09-04:
KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok (12.30)
Korona Kielce - Pogoń Szczecin (15.00)
Lech Poznań - Widzew Łódź (17.30)
2022-09-05:
Piast Gliwice - Miedź Legnica (18.00)
Wisła Płock - Górnik Zabrze (20.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. Lechia Gdańsk 7 1 1 5 5-15 4 -10

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze