Dziennik Gazeta Prawana logo

Święto w Płocku. Wisła po dwóch latach wraca do Ekstraklasy

2 czerwca 2025, 08:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święto w Płocku. Wisła po dwóch latach wraca do Ekstraklasy
Święto w Płocku. Wisła po dwóch latach wraca do Ekstraklasy/PAP
Wisła Płock po dwóch latach przerwy znów będzie grać na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. "Nafciarze" w finale baraży pokonali na własnym stadionie Miedź Legnica 2:0 i awansowali do Ekstraklasy. Wcześniej bezpośrednią promocję z 1. ligi wywalczyły Arka Gdynia i Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

Urodzinowy prezent dla trenera

Bramki w niedzielnym meczu zdobyli Łukasz Sekulski z rzutu karnego w doliczonym czasie pierwszej połowy (45+6.) oraz Jorge "Jime" Jimenez w 57. minucie. Goście kończyli w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla Wojciecha Hajdy za uderzenie łokciem przeciwnika.

Zarówno decyzja o "jedenastce" dla Wisły, jak i o czerwonej kartce dla Hajdy, zostały podjęte po konsultacjach z VAR i obejrzeniu przed sędziego Wojciecha Mycia powtórek na ekranie.

Po końcowym gwizdku szczególne powody do radości miał trener Wisły Mariusz Misiura, który tego dnia kończył 44 lata.

Arka najlepsza w 1. lidze

Co ciekawe, jego zespół i Miedź spotkały się w Płocku zaledwie kilka dni wcześniej, 25 maja. W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego "Nafciarze" zwyciężyli 2:1. Niedzielne starcie tych zespołów miało jednak znacznie większą wagę.

Zgodnie z zasadami 1. ligi, bezpośredni awans uzyskują dwie najlepsze drużyny, a o trzecią przepustkę rywalizują w dwustopniowych barażach zespoły z miejsc 3-6 (nie ma meczów rewanżowych). Gospodarzem jest drużyna, która zajęła wyższe miejsce w tabeli po sezonie zasadniczym.

Piłkarze Arki Gdynia zdobyli w 34 meczach łącznie 72 punkty i o jeden wyprzedzili drużynę z Niecieczy. Oba zespoły zdominowały rozgrywki i już przed zakończeniem sezonu były pewne bezpośredniej promocji do najwyższej klasy.

Kibice świętowali na płycie boiska

Półfinały barażowe odbyły się w czwartek. Trzecia Wisła Płock pokonała szóstą Polonię Warszawa 2:1, co oznaczało jednocześnie, że finał też rozegra u siebie. Natomiast czwarta Wisła Kraków, mimo dopingu ponad 30 tysięcy widzów, dość niespodziewanie uległa piątej Miedzi 0:1.

Niedzielny finał nie był już tak emocjonujący, choć na pewno ciekawy - oba zespoły stworzyły wiele sytuacji podbramkowych, szczególnie w drugiej połowie. Po ostatnim gwizdku prawie 14 tysięcy widzów w Płocku mogło rozpocząć świętowanie, część z nich - na murawie stadionu.

Mamy komplet beniaminków! Wisła Płock SA, witamy ponownie! - napisano w mediach społecznościowych Ekstraklasy SA, organizującej rozgrywki w najwyższej lidze.

Wisła wróciła do Ekstraklasy

Po raz ostatni ekipa z Płocka występowała tam w sezonie 2022/23. Wówczas spadła do 1. ligi m.in. z... Miedzią.

Tym razem z ekstraklasą pożegnały się Stal Mielec, Śląsk Wrocław i Puszcza Niepołomice.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj