Do tej pory w Lidze Europy faza pucharowa rozpoczynała się od 1/8 finału, ale modyfikację systemu wymusiło wprowadzenie od tego sezonu nowych rozgrywek - Ligi Konferencji.

W barażu o 1/8 finału LE drużyny, które w swoich grupach zajęły drugie miejsca, skojarzone zostały z tymi, które uplasowały się na trzecich pozycjach w Lidze Mistrzów.

Barcelona nie zakwalifikowała się do fazy pucharowej LM po raz pierwszy od blisko dwóch dekad i "spadła" do LE. W tych teoretycznie słabszych rozgrywkach trafiła na silnego rywala, który w latach 2016-20 również regularnie występował w Champions League, ale później musiał zadowolić się mniej prestiżową rywalizacją.

Do meczu z trzecim obecnie zespołem Serie A czwarta drużyna ligi hiszpańskiej przystąpiła w ataku z tercetem zawodników pozyskanych zimą - Ferranem Torresem, Gabończykiem Pierre-Emerickiem Aubameyangiem i Adamą Traore. Mimo nowej siły ofensywnej "Dumy Katalonii" w pierwszej połowie groźniej atakowali goście, m.in. nigeryjski napastnik Victor Osimhen przegrał pojedynek "oko w oko" z Markiem-Andre ter Stegenem.

W 29. minucie, po kontrze Napoli i podaniu Hiszpana Fabiana Ruiza, Zieliński ładnym uderzeniem pokonał niemieckiego bramkarza gospodarzy.

Ekipa trenera Luciano Spallettiego prowadziła do 59. minuty. Wtedy w polu karnym ręką zagrał brazylijski obrońca włoskiej drużyny Juan Jesus zagrał ręką w polu karnym i sędzia, po analizie VAR, podyktował "jedenastkę", którą na gola zamienił Ferran Torres.

Mimo wyraźnej przewagi w końcówce i przedłużenia meczu przez sędziego aż o 10 minut "Barca" nie zdołała przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.

Liga Europy też zagrożona - skomentował dziennik "Marca" tuż po końcowym gwizdku i przypomniał, że to ostatnia praktycznie szansa wielkiego klubu na jakiekolwiek trofeum w tym sezonie.

W innych spotkaniach za niespodziankę można uznać wysoką porażkę Borussii Dortmund na własnym stadionie z Rangers FC 2:4. Z kolei Sheriff Tyraspol, który świetnie rozpoczął debiutancki występ w Champions League, ale ostatecznie nie wyszedł z grupy, pokonał Sporting Braga 2:0.

Rewanże zaplanowano na 24 lutego.

Zwycięzcy ośmiu dwumeczów trafią w 1/8 finału na zespoły z pierwszych miejsc grup LE: Olympique Lyon, AS Monaco, Spartak Moskwa, Eintracht Frankfurt, Galatasaray Stambuł, Crveną Zvezdę Belgrad, Bayer Leverkusen oraz West Ham United.

Losowanie par 1/8 finału odbędzie się 25 lutego. Finał zostanie rozegrany 18 maja w Sewilli.

Wyniki i program baraży o 1/8 finału piłkarskiej Ligi Europy: Barcelona - Napoli 1:1 (0:1) Zenit Sankt Petersburg - Betis Sewilla 2:3 (2:3) Sheriff Tyraspol - Sporting Braga 2:0 (1:0) Borussia Dortmund - Rangers FC Glasgow 2:4 (0:2) Sevilla - Dinamo Zagrzeb 3:1 (3:1) Atalanta Bergamo - Olympiakos Pireus 2:1 (0:1) RB Lipsk - Real Sociedad San Sebastian 2:2 (1:1) FC Porto - Lazio Rzym 2:1 (1:1)