Piłkarze Lechii pokonali na własnym stadionie w 1. rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji wicemistrza Macedonii Północnej Akademiję Pandev 4:1 (3:0) i bliscy są wywalczenia awansu do kolejnej fazy. O ile goście starali się atakować i nieźle prezentowali się w ofensywie, o tyle do ich postawy w obronie można mieć sporo zastrzeżeń.

W tej konfrontacji w gdańskim zespole zabrakło szwedzkiego skrzydłowego Josepha Ceesaya, który ma przejść do Malmoe FF.

Faworytem tego spotkania byli gospodarze, ale pierwsi, i to już w 37. sekundzie, przed szansą zdobycia bramki stanęli przyjezdni. Dimitar Mitrovski świetnie przyjął piłkę w polu karnym rywali, ale na szczęście dla biało-zielonych posłał ją obok słupka. W rewanżu w 3. minucie Łukasz Zwoliński idealnie podał do Conrado, jednak będący w dogodnej sytuacji brazylijski skrzydłowy zdecydował się na uderzenie swoją słabszą prawą nogą i minimalnie przestrzelił.

W 6. minucie spotkanie zostało przerwane z powodu zamieszek w sektorze kibiców gdańskiej drużyny. CZYTAJ WIECEJ TUTAJ>>> Grę wznowiono dopiero po 40 minutach, ale ekipa z Bałkanów nie zmieniła swojego nastawienia. Goście starali się atakować i w 9. minucie Dusan Kuciak obronił groźny strzał zza pola karnego Nikolche Sharkoskiego.

Tymczasem w 17. minucie lechiści objęli prowadzenie. Aktywny Conrado odebrał po lewej stronie piłkę Sharkoskiemu, zagrał wzdłuż bramki, a Flavio Paixao dopełnił formalności. W 25. minucie było już 2:0 dla biało-zielonych. Po znakomitym prostopadłym podaniu Paixao Zwoliński znalazł się sam przed bramkarzem rywali, minął Marko Jovanovskiego i skierował piłkę do pustej bramki.

Na kolejnego gola gospodarzy trzeba było czekać do 39. minuty. Podopieczni trenera Tomasza Kaczmarka przeprowadzili składną akcję, w finale której w głównych rolach ponownie wystąpili Zwoliński i Paixao. Tym razem zagrywał Polak, a skutecznym trafieniem popisał się Portugalczyk.

Druga połowa zakończyła się remisem 1:1. W 66. minucie swojego trzeciego, najbardziej efektownego gola, strzelił Paixao, a asystę zaliczył Marco Terrazzino. 180 sekund później kapitan Lechii trafił w słupek.

W 56. minucie Akademija mogła zdobyć honorową bramkę. Po błędzie Rafała Pietrzaka Marko Gjorgievski założył „siatkę” Mario Malocy, ale gdańszczan uratował Kuciak, który końcami palców odbił piłkę, która otarła się jeszcze o słupek. W 68. minucie słowacki golkiper wygrał ponadto pojedynek z Sharkoskim. Goście dopięli jednak swego. W 81. minucie po rzucie rożnym Zwoliński przegrał pojedynek z Dusanem Jokovicem i serbski defensor strzałem głową pokonał Kuciaka.

Rewanżowe spotkanie odbędzie się w następny czwartek w Skopje. Jeśli biało-zieloni wyeliminują wicemistrza Macedonii Północnej to w drugiej rundzie eliminacji LK zmierzą się z piątym w poprzednim sezonie zespołem austriackiej Bundesligi Rapidem Wiedeń.

Lechia Gdańsk - Akademija Pandev 4:1 (3:0).
Bramki: 1:0 Flavio Paixao (17.), 2:0 Łukasz Zwoliński (25.) 3:0 Flavio Paixao (39.), 4:0 Flavio Paixao (66.), 4:1 Dusan Jokovic (81.).
Żółte kartki: Lechia Gdańsk - Maciej Gajos, Michał Nalepa; Akademija Pandev - Dusan Jokovic, Tomislav Iliev, Dimitar Mitrovski.
Sędzia: Nicolas Laforge (Belgia).
Widzów: 14 923.
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - David Stec (90. Filip Koperski), Michał Nalepa, Mario Maloca, Rafał Pietrzak - Maciej Gajos (78. Jarosław Kubicki), Jakub Kałuziński, Marco Terrazzino (78. Kacper Sezonienko), Conrado (71. Christian Clemens) - Flavio Paixao (71. Ilkay Durmus), Łukasz Zwoliński.
Akademija Pandev: Marko Jovanovski - Tomislav Iliev, Dusan Jokovic, Dime Dimov - Nikolche Sharkoski, Ousman Marong (90. Vane Krstevski), Martin Gjorgievski (65. Goran Tomovski), Dimitar Mitrovski (78. Ilija Donov), Zoran Ivanovski - Marko Gjorgievski (65. Sasko Pandev), Kristijan Velinovski (90. Dimitar Trajkov).