Superligę - nowe rozgrywki, miało stworzyć 12 spośród najsilniejszych klubów na Starym Kontynencie.

Reklama

Jak podawały światowe media, liderami Superligi miały zostać: Manchester United, Juventus Turyn i Real Madryt, a prezes tego ostatniego klubu Florentino Perez miał stać na czele projektu. Wśród założycieli miały być również: Liverpool, Manchester City, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Tottenham Hotspur, Barcelona, Atletico Madryt, AC Milan i Inter Mediolan.

Z udziału, mimo otrzymania propozycji, miały zrezygnować kluby z Niemiec i Francji. Jednak w poniedziałek agencja AFP poinformowała, powołując się na "źródła zbliżone do Superligi", że co roku wystartują co najmniej dwa francuskie zespoły.

Docelowo w Superlidze, która miałaby wystartować w sierpniu 2022 roku, miało grać nawet 20 zespołów, z których 15 miało mieć stałe miejsce w rozgrywkach, a pozostałe pięć zmieniać się co sezon. Mecze miały odbywać się w środku tygodnia, zatem byłyby konkurencją dla pucharów europejskich organizowanych przez UEFA - Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Rozgrywki miał sfinansować holding finansowy JP Morgan, co potwierdził jej rzecznik w rozmowie z Reutersem. Z kolei agencja AP poinformowała, nie podając nazw, że Superliga pozyskała od "finansowej instytucji" cztery miliardy euro.

Reklama

Co na to UEFA?

Superliga spotyka się z dużym oporem z wielu stron. Oficjalny komunikat opublikowała m.in. UEFA wraz z federacjami piłkarskimi Anglii (FA), Hiszpanii (RFEF) i Włoch (FIGC) oraz organizacjami odpowiedzialnymi za najwyższe ligi w tych krajach.

Zagrożono w nim, że taki projekt spowoduje wykluczenie wszystkich zaangażowanych weń klubów i piłkarzy z innych rozgrywek, w tym turniejów drużyn narodowych.

Jeśli do tego dojdzie, podkreślamy, że my - UEFA, FA, RFEF, FIGC, Premier League, LaLiga, Lega Serie A, ale też FIFA i wszystkie zrzeszone federacje - wspólnie podejmiemy działania, aby powstrzymać ten cyniczny projekt - projekt, który stworzyło kilka samolubnych klubów w czasach, kiedy społeczeństwo potrzebuje solidarności bardziej niż kiedykolwiek - napisano.