Rangers, Manchester City i Chelsea poprosiły o możliwość zagrania hymnu narodowego przed środowymi meczami, ale UEFA według stacji Sky Sports News zdecydowanie odmówiła.

Reklama

Jednak przed rozpoczęciem meczu na Ibrox po nienagannie przestrzeganej minucie ciszy nastąpiło porywające wykonanie „God Save the King” 50 tys. fanów przybyłych na stadion.

Kibice na trybunie Broomloan Road trzymali kolorowe kartony, tworząc w ten sposób ogromną mozaikę z flagi Unii, na którą nałożona została podobizna zmarłej monarchini. Na telebimie wyświetlono jej zdjęcie z napisem „Jej Wysokość Królowa Elżbieta II 1926-2022”.

Flaga brytyjska i lojalność wobec monarchy są kluczowe dla tradycyjnej tożsamości wszystkich sympatyków Rangers. Ich lokalny rywal, Celtic, jest ściśle utożsamiany z irlandzkim ruchem republikańskim, a na ich meczu Ligi Mistrzów w Warszawie z Szachtarem Donieck kibice wywiesili transparenty kpiące z Elżbiety II i monarchii.

Reklama

UEFA z wyprzedzeniem wydała komunikat: Nie będzie granych hymnów – w tym również hymnu Ligi Mistrzów UEFA – w oparciu o utrzymanie spójnej ceremonii przedmeczowej ze stonowaną atmosferą i bez żadnych uroczystości we wszystkich miejscach w Wielkiej Brytanii, aby okazać szacunek, tak jak to zrobiliśmy w zeszły czwartek.

Minuta ciszy została również zachowana przed meczami na Stamford Bridge w Chelsea, która grała z RB Salzburg i na City of Manchester Stadium, gdzie przybyła Borussia Dortmund. Transparenty ku czci zmarłej monarchini wywieszono również na tych obiektach.

Wielka Brytania jest w trakcie żałoby po Elżbiecie II, która panowała przez siedem dekad, aż do swojej śmierci w czwartek, 8 września. Zostanie pochowana w poniedziałek, 19 września.