Według międzynarodowej spółki doradztwa finansowego, w najwyższej klasie rozgrywek w Anglii piłkarz pierwszoligowej drużyny zarabia średnio w roku 3,38 mln euro. Z kolei w drugiej w tym zestawieniu hiszpańskiej La Liga zawodnicy otrzymują 2,48 mln euro.

Reklama

Na kolejnych miejscach pod względem zarobków w ligach piłkarskich znalazły się Włochy, Niemcy i Francja. Piłkarze mogą tam liczyć średnio na roczne wynagrodzenie na poziomie 1,71 mln euro, 1,57 mln euro oraz 1,11 mln euro.

Na szóstym miejscu, a zarazem na pierwszym wśród piłkarskich lig spoza Europy, znalazła się chińska Super League. Średnio w roku piłkarze zarabiają tam 903 tys. euro.

W rankingu spółki Sporting Intelligence polska Ekstraklasa uplasowała się na 31. miejscu, za takimi krajami jak m.in. Kanada, Kazachstan oraz Indie. Autorzy raportu wyliczyli, że grający na polskich boiskach piłkarze otrzymują średnio w roku 91 tys. euro.

Reklama

Polska w badaniu Sporting Intelligence wypadła pod względem piłkarskich zarobków najlepiej wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Za Ekstraklasą uplasowały się chorwacka First Football League oraz rumuńska Liga 1, w których zarabia się odpowiednio 90,3 i 90,1 tys. euro.

Według rankingu, najlepiej płacącym swoim piłkarzom klubem jest FC Barcelona, gdzie średnio na gracza przypada w roku 10 mln euro.

Na drugim miejscu pod względem pensji wypłacanych piłkarzom uplasował się Real Madryt. Średnio na każdego gracza “Królewskich” przypada roczne wynagrodzenie na poziomie 9,1 mln euro.

W gronie wszystkich sportowych ekip na świecie, pierwszą dziesiątkę zdominowały kluby koszykarskie z amerykańsko-kanadyjskiej ligi NBA. Wśród nich są: Oklahoma City Thunder, Golden State Warriors, Washington Wizards, Toronto Raptors, Houston Rockets oraz Miami Heat.