Jesteśmy zszokowani antysemickim tweetem na temat Almoga Cohena i oczekujemy, że władze niemieckie będą działać stanowczo przeciwko jego autorowi - oświadczył w niedzielę rzecznik izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Emmanuel Nahshon.

Reklama

Wpis pojawił się w piątek wieczorem przy okazji meczu w Berlinie między miejscowym klubem Union a Ingolstadt, którego kapitanem jest Cohen. W drugiej połowie Izraelczyk otrzymał czerwoną kartkę i opuścił boisko, na co przedstawiający się jako kibic stołecznego klubu internauta zareagował komentarzem: "do komory gazowej".

Po złożeniu przez klub Union Berlin doniesienia na "podżeganie do nienawiści" policja wszczęła śledztwo, mające ustalić autora wpisu. Sprawę skomentował wiceprezydent Niemieckiej Federacji Piłkarskiej Rainer Koch, potępiając "podły tweet" i apelując o to, aby zrobiono wszystko w celu ukarania winnego.

Według danych rządu niemieckiego akty antysemityzmu wzrosły w 2018 roku o 10 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a liczba ataków fizycznych prawie się podwoiła - z 37 do 62.