Holenderska federacja piłkarska planuje wznowienie rozgrywek w dwóch najwyższych ligach 19 czerwca, a mecze byłyby rozgrywane bez publiczności – poinformowały lokalne media.

Reklama

Drużyny miałyby wrócić do treningów w połowie maja. Na wznowienie zawieszonych w połowie marca rozgrywek potrzebna jest zgoda rządu holenderskiego, który wprowadził szereg restrykcji z powodu pandemii koronawirusa.

Decyzja miała zapaść na spotkaniu przedstawicieli klubów, nadawców telewizyjnych, związku zawodowego piłkarzy, sędziów oraz stowarzyszeń kibiców.

W ubiegłym tygodniu o przedwczesne zakończenie rozgrywek ligowych apelowały Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven i AZ Alkmaar, chcąc iść śladem sąsiedniej Belgii, gdzie na taki krok zdecydowały się - jako pierwsze w Europie – tamtejsze władze piłkarskie, ogłaszając mistrzem kraju drużynę FC Brugge. Z kolei UEFA stoi na stanowisku, aby dokończyć rozgrywki ligowe na Starym Kontynencie.

Ajax i AZ Alkmaar to dwa najwyżej sklasyfikowane kluby po 26 z 34 kolejek ekstraklasy, przy czym oba zespoły mają po jednym zaległym meczu. Zgromadziły po 56 punktów. Trzeci jest Feyenoord Rotterdam - 50, a PSV zajmuje czwarte miejsce - 49 pkt.

W Holandii potwierdzono już blisko 20 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 2101 osób, w tym we wtorek 234.