Słynny golkiper zadebiutował na najwyższym szczeblu rozgrywek w barwach Parmy jako 17-latek w listopadzie 1995 roku, a w sobotę poprawił rekord należący do byłego obrońcy AC Milan Paolo Maldiniego.

Reklama

Buffon występował w Parmie przez sześć sezonów, zaliczając 168 występów w Serie A, zanim dołączył do Juventusu w 2001 roku.

W sezonie 2018/19 grał w Paris Saint-Germain, by latem 2019 roku wrócić do Turynu.

W ekipie "Starej Damy" jest obecnie z reguły zmiennikiem reprezentanta Polski Wojciecha Szczęsnego, jednak wciąż dość często występuje - w obecnym sezonie rozegrał łącznie 14 meczów, w tym osiem w Serie A, pięć w Pucharze Włoch i jeden w Lidze Mistrzów.

Sobotnie spotkanie z Torino, które zaczęło się o godz. 17.15, jest pierwszym ligowym 42-letniego golkipera w tym roku. Tym razem na ławce pozostał Szczęsny.

W reprezentacji Italii Buffon wystąpił 176 razy (grał w kadrze narodowej do 2018 roku), w 2006 roku zdobył z kadrą narodową mistrzostwo świata.

Pod koniec czerwca Buffon oraz doświadczony obrońca Giorgio Chiellini przedłużyli o rok kontrakt z klubem.

"Są piłkarze, których nie trzeba przedstawiać. Bohaterowie, których historia mówi sama za siebie i których związek z noszoną przez nich koszulką jest nierozerwalny. Wzory na boisku i w szatni, przywódcy, liderzy (...). Bianconeri od zawsze i na zawsze" - napisano wówczas na stronie Juventusu.