Przedstawiciele wszystkich 20 klubów wzięli udział w zgromadzeniu udziałowców, na którym omówili kwestię zmian w meczu spowodowanych wstrząśnieniem mózgu. Dzień wcześniej Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB) dała zielone światło na wprowadzenie takiej reformy.

Reklama

Nowy przepis pozwoli drużynie na maksymalnie dwie zmiany w przypadku kontuzji głowy u piłkarzy, niezależnie od liczby zmian dokonanych już przez ten zespół.

Drużyna przeciwna, aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, również będzie mogła dokonać takiej samej liczby zmian.

Liga chce, aby przepis zaczął obowiązywać już w styczniu.

"Proces jest wynikiem konsultacji IFAB z interesariuszami oraz rekomendacji ich grupy ekspertów od tego typu kontuzji, aby umożliwić dodatkowe zastąpienie graczy z rzeczywistym lub podejrzewanym wstrząśnieniem mózgu" - napisano w ośwdaczeniu Premier League.

"Liga będzie teraz ubiegać się o pozwolenie IFAB, za pośrednictwem FA (Angielskiej Federacji Piłkarskiej - PAP), na wzięcie udziału w reformie, która może zostać wprowadzona już w styczniu 2021 roku" - dodano.

Ponadto w czwartek - jak pisze Reuters, powołując się na źródło w Premier League - kluby zagłosowały przeciwko zezwoleniu drużynom na dokonanie pięciu "zwykłych" zmian w trakcie meczu w obecnym sezonie.

Postulat pięciu takich zmian pojawia się ze strony trenerów czołowych drużyn - w tym Juergena Kloppa z Liverpoolu i Pepa Guardioli z Manchesteru City - w celu ochrony piłkarzy w napiętym terminarzu w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Jednak propozycja po raz kolejny nie osiągnęła wymaganego progu 14 głosów spośród 20 klubów.

Zamiast tego akcjonariusze zgodzili się zwiększyć liczbę graczy na ławce rezerwowych z siedmiu do dziewięciu. Przepis ten zacznie obowiązywać od 14. kolejki, która rozpoczyna się w sobotę.