Prosimy wszystkich związanych z piłką nożną, aby przeciwstawili się rosyjskiej propagandzie, aby wszelkimi sposobami pokazywali i mówili prawdę o wojnie na Ukrainie - zadeklarowało we wspólnym oświadczeniu trzynastu piłkarzy reprezentacji Ukrainy.

Reklama

Ukraińska federacja opublikowała ponadto w mediach społecznościowych dwuminutowy klip, przeplatany obrazami wojny, w którym wystąpili po kolei Ołeksandr Zinczenko (Manchester City), Andrij Jarmołenko (West Ham), Rusłan Malinowski (Atalanta Bergamo) oraz Andrij Piatow (Szachtar Donieck).

Wzywamy wszystkich, którzy nas usłyszą, aby przeciwstawili się tej wojnie, powstrzymali zniszczenia i rozlew krwi (...). Nie dla wojny - podkreślili piłkarze.

Jak dodała ukraińska federacja, piłkarze zebrali 500 tys. euro na pomoc ukraińskim siłom zbrojnym.

Reklama

W miniony weekend solidarność z Ukrainą okazywano na boiskach piłkarskich w wielu krajach, m.in. w Anglii i w Niemczech, gdzie kapitan Bayernu Monachium Robert Lewandowski zagrał z opaską w niebiesko-żółtych barwach Ukrainy.

W poniedziałek FIFA i UEFA zawiesiły reprezentację Rosji i kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. Nie odbędzie się m.in. mecz Rosja - Polska w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata w Katarze.