Konsorcjum kierowane przez Boehly'ego, prezesa i dyrektora generalnego Eldridge oraz Clearlake Capital już w połowie czerwca ogłosiło zakończenie procesu przenoszenia praw własności klubu. Jak wynika z umowy, to właśnie Boehly i Clearlake będą wspólnie sprawować kontrolę i zarządzać klubem. Boehly będzie pełnił funkcję prezesa holdingu.

Reklama

Na sprzedaż klubu zgodę wcześniej wyraził brytyjski rząd. Potwierdziły ją także władze Premier League. Tym samym spełnione zostały wszystkie formalne warunki umożliwiające odkupienie Chelsea od jej dotychczasowego właściciela, Romana Abramowicza. Rosyjski oligarcha wystawił londyński klub na sprzedaż na początku marca po inwazji Rosji na Ukrainę.

W planach spore inwestycje w klub

48-letni amerykański biznesman Todd Boehly to finansista, współwłaściciel koszykarskiego klubu Los Angeles Lakers i baseballowej drużyny Los Angeles Dodgers. Głównym udziałowcem transakcji jest kalifornijska firma z sektora private equity Clearlake Capital. Oprócz nich w skład konsorcjum wchodzą m.in. inny współwłaściciel L.A. Dodgers Mark Walters, szwajcarski miliarder Hansjoerg Wyss oraz brytyjski finansista Jonathan Goldstein.

Reklama

Całość transakcji opiewała na sumę 4,25 mld funtów, z czego 2,5 mld to kwota samego przejęcia akcji, zaś pozostałe 1,75 mld nowi właściciele mają zainwestować w klub, m.in. w unowocześnienie stadionu Stamford Bridge, akademię klubową i zespół kobiecy. Właściciele będą również kontynuować współpracę z Fundacją Chelsea.

Trudne zadanie nowych władz klubu

Teraz jednym z głównych zadań nowych władz klubu będzie zastąpienie Mariny Granowskiej, która przez 19 lat była "prawą ręką" Abramowicza. Rosjanka trafiła do "The Blues" w 2004 roku wraz z Abramowiczem i przez wszystkie lata zajmowała się finansami, negocjowała umowy transferowe. Była - jak się po cichu mówiło - "szarą eminencją" nie tylko w Chelsea, ale także w Premier League.

W zakończonym sezonie 2021/2022 Chelsea zajęła trzecie miejsce w Premier League, była finalistą Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, ale oba finały przegrała rzutami karnymi z Liverpoolem, a w Lidze Mistrzów odpadła w ćwierćfinale z Realem Madryt. W lutym wygrała, w przełożonych z roku 2021, klubowych mistrzostwach świata.