W komunikacie podano, że firma inwestycyjna Sixth Street zainwestuje 207,5 miliona euro w zamian za 10 procent praw telewizyjnych, jakimi klub dysponuje do ligi hiszpańskiej przez następne 25 lat.

Reklama

Barcelona nazwała porozumienie „dużym krokiem naprzód w poprawie stanu finansów klubu i pozycjonowania w stosunku do konkurencji”. Władze klubu uzasadniają, że transakcja pozwoli Barcelonie wygenerować łączne zyski kapitałowe w wysokości 267 milionów euro w nadchodzącym sezonie.

Aktywujemy dźwignie ekonomiczne i realizujemy naszą cierpliwą, zrównoważoną i wydajną strategię, aby wzmocnić finansowe podstawy klubu - powiedział prezes Joan Laporta. Jego zdaniem, Sixth Street jest sprawdzoną firmą na rynku piłki nożnej, doświadczonym inwestorem w światowym sporcie i mediach oraz partnerem, który wniesie znaczną wiedzę i zasoby. Umożliwi to niezależne zarządzanie operacjami klubu.

Sixth Street to globalna firma inwestycyjna, z główną siedzibą w San Francisco, zarządzająca aktywami o wartości 60 miliardów dolarów.

Reklama

Barcelona powoli odbudowuje się finansowo po kłopotach, które w zeszłym roku doprowadziły do odejścia z zespołu gwiazdy Lionela Messiego. Klub z Katalonii czyni starania, aby z Bayernu Monachium pozyskać reprezentanta Polski Roberta Lewandowskiego.