Wystąpienie wideo opublikował na Twitterze wiceszef parlamentu Ukrainy Ołeksandr Kornijenko. Oświadczył, iż jest to apel, na którego emisję nie zgodziła się Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA). Władze ukraińskie proponowały, by Zełenski zwrócił się w wystąpieniu online do kibiców na stadionie przed niedzielnym finałem mundialu w Katarze.

Reklama

Apel Zełenskiego

Dziś zobaczymy wspólne zwycięstwo i święto ludzkiego ducha. Różne kraje i narodowości decydują, kto z nich jest silniejszy w sprawiedliwej grze (fair play) - a nie w grze z ogniem, na zielonej murawie, a nie na polu bitwy. Każdy ojciec chciałby wysłać swojego syna na mecz piłki nożnej, każda matka chciałaby, aby syn wrócił z wojny - powiedział Zełenski.

Przekonywał, że Ukraina najbardziej potrzebuje teraz pokoju. Podkreślił, że władze przedstawiły formułę pokojową i proponują międzynarodowy szczyt na temat pokoju, ponieważ - jak podkreślił - "w wojnie nie może być mistrzów ani remisu".

Po mistrzostwach stadiony pustoszeją. Po wojnie pustoszeją miasta. Oto, dlaczego wojna powinna przegrać, a mistrzem powinien zostać pokój, tak jak tutaj i teraz, w Katarze. Mistrzostwa świata, a nie wojna światowa - to jest możliwe - powiedział Zełenski.

Wesprzyjcie Ukrainę w naszych staraniach o przywrócenie pokoju. Przyłączcie się do Globalnego Szczytu na rzecz Formuły Pokoju - powiedział prezydent Ukrainy.

Publikując ten apel na Twitterze wiceszef parlamentu Ukrainy oświadczył w komentarzu, że "świat powinien usłyszeć te słowa".

10-punktowa ukraińska formuła pokojowa przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego. Zełenski przedstawił tę formułę 15 listopada w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20.