Podopieczne Jacka Nawrockiego zagrały najlepsze spotkanie w tegorocznym cyklu World Grand Prix drugiej dywizji i zasłużenie awansowały do finału. Od powrotu do elity rozgrywek dzieli ich już tylko jedno spotkanie. Rywalem będzie jednak wymagająca Dominikana, która jeszcze w poprzednim sezonie występowała w gronie 12 najlepszych drużyn cyklu. Przed rokiem polska reprezentacja była również bliska awansu, ale w finale w Lublinie przegrała z Holandią 0:3.

Polki sobotni półfinał mogły rozstrzygnąć w trzech setach, ale inauguracyjną partię przegrały na własne życzenie. Prowadziły 22:19 i 23:21, ale potem nie potrafiły skończyć ataku, a gospodynie zdobyły cztery punkty z rzędu.

Jeszcze na początku drugiego seta lepiej prezentowały się Bułgarki, ale biało-czerwone postawiły szczelniejszy blok. Udane akcje Kamili Ganszczyk i Agnieszki Kąkolewskiej, ale przede wszystkim skuteczna gra w ataku Bereniki Tomsi sprawiła, że role na boisku się odwróciły. Atutem polskiego zespołu okazała się również zagrywka.

Gospodynie nie miały pomysłu, by przeciwstawić się dobrze grającym rywalkom. Wydawało się, że nieco znudzona widownia w Warnie nie doczeka się już większych emocji, bowiem z czwartym secie Polki prowadziły już 16:7. Tymczasem od stanu 18:12 Bułgarki zaczęły systematycznie odrabiać straty. Trener Nawrocki szybko zareagował biorąc przerwy na żądanie, ale przewaga jego drużyny zmalała do dwóch "oczek" (22:20).

Polska drużyna najwyraźniej wyciągnęła wniosku z przegranych meczów z Portoryko w turniejach eliminacyjnych i tym razem nie pozwoliła sobie wydrzeć zwycięstwa.

W niedzielę o 18.10 Polska zagra z Dominikaną, a trzy godziny wcześniej o trzecie miejsce Portoryko zmierzy się z Bułgarią.

Bułgaria - Polska 1:3 (25:23, 21:25, 15:25, 21:25)
Polska: Joanna Wołosz, Agnieszka Kąkolewska, Kamila Ganszczyk, Anna Grejman, Martyna Grajber, Berenika Tomsia, Agata Sawicka (libero) – Agata Durajczyk (libero), Emilia Mucha, Tamara Kaliszuk, Malwina Smarzek.
Bułgaria: Nasja Dimitrowa, Gergana Dimitrowa, Petja Barakowa, Wiktoria Grigorowa, Ewa Janewa, Emilia Nikołowa, Maria Filipowa (libero) – Cwelina Żarkowa, Lora Kitipowa, Miroslawa Paskowa, Julia Stojanowa, Elica Wasiliewa.