Ostatni sprawdzian biało-czerwonych przed rywalizacją o paszporty olimpijskie wypadł bardzo dobrze. Podopieczne Jacka Nawrockiego dwukrotnie okazały się zdecydowanie lepsze Azerek, które będą ostatnim przeciwnikiem w fazie grupowej turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Zawody rozegrane zostaną w niderlandzkim Apeldoorn w dniach 7-12 stycznia, a tylko zwycięzca wystąpi w Tokio. Oprócz reprezentacji Azerbejdżanu rywalkami Polski w grupie będą Bułgaria oraz gospodarz imprezy - Niderlandy. W drugiej grupie zagrają Chorwacja, Turcja, Niemcy i Belgia.

Reklama

W sobotnim sparingu Polki znów pokazały dobrą grę w bloku i obronie, często też nękały przeciwniczki trudną zagrywką. Tylko w drugiej partii siatkarki Azerbejdżanu miały kontrolę nad meczem. Wprawdzie po asie serwisowym Klaudii Alagierskiej było jeszcze 10:9 dla Polski, lecz po chwili podopieczne Nawrockiego popełniły kilka błędów w przyjęciu i Azerki wygrywały 16:12, a później 20:17. Po udanym ataku Malwiny Smarzek-Godek był remis (20:20), ale ostatnie słowo należało do rywalek.

Przegrany set podziałał mobilizująco na polskie siatkarki, które kolejną odsłonę rozpoczęły od mocnego uderzenia - prowadziły już 12:2 i 16:4, a jedyną niewiadomą pozostawały rozmiary zwycięstwa. W czwartej partii Nawrocki dał szansę gry zawodniczkom z drugiej szóstki, które po nieco słabszym początku, w drugiej części seta dominowały już na boisku.

W niedzielę biało-czerwone opuszczą Spałę i przeniosą się do Apeldoorn, które we wrześniu było współgospodarzem mistrzostw Europy mężczyzn. Polacy rozegrali tam dwa spotkania - 1/8 finału z Hiszpanią (3:1) i ćwierćfinał z Niemcami (3:0).

Polska - Azerbejdżan 3:1 (25:18, 21:25, 25:12, 25:21)

Polska: Joanna Wołosz, Agnieszka Kąkolewska, Klaudia Alagierska, Natalia Mędrzyk, Magdalena Stysiak, Malwina Smarzek-Godek, Maria Stenzel (libero) - Zuzanna Górecka, Marlena Kowalewska, Martyna Łukasik, Monika Fedusio, Monika Jagła (libero), Anna Stencel.