Turczynki przystąpiły do spotkania z Niemkami zaledwie kilkanaście godzin po zwycięskim półfinale z Polkami 3:2, w którym obroniły aż pięć piłek meczowych. Najwyraźniej wygrana nad biało-czerwonymi mocno podbudowała wicemistrzynie Starego Kontynentu, które szybko zapomniały o zmęczeniu i praktycznie we wszystkich setach finałowego starcia kontrolowały przebieg wydarzeń.

Reklama

Trener reprezentacji Giovanni Guidetti postawił na swoją nominalna drugą, ale bardziej doświadczoną rozgrywającą Naz Aydemir Akyol, co było trafionym posunięciem. Niemkom trudno było przeżyć gorycz porażki, tym bardziej, że w fazie grupowej pokonały Turczynki 3:1, a do spotkania finałowego straciły zaledwie dwa sety.

Najskuteczniejszą zawodniczką w tureckim zespole była Hande Baladin (18 pkt), w niemieckiej ekipie tradycyjnie już brylowała Louisa Lippmann (17).

Równolegle rozgrywane są turnieje kwalifikacyjne na innych kontynentach. Z Afryki awans wywalczyła Kenia, z Azji - Korea Płd., z Ameryki Południowej – Argentyna. Stawkę uczestników igrzysk uzupełni zwycięzca meczu Dominikana – Portoryko (strefa Ameryki Północnej i Karaibów), który rozegrany zostanie w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.

Reklama

Wcześniej udział na IO miały zapewnione Japonia (gospodarz) oraz zwycięzcy interkontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych: Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Włochy, Rosja i Serbia.