Na parkiet w Izmirze wyszły dwie zrezygnowane drużyny. Od początku było widać, że walka o brąz nie jest tym, o czym marzyły obie ekipy. Bardziej zmobilizowani okazali się Bułgarzy, którzy w sobotę przegrali z Polakami w półfinale 0:3. Rosjanie z Bułgarami rywalizowali nie tak dawno - w czwartek w Stambule. W ostatnim meczu drugiej rundy turnieju lepsi okazali się zawodnicy Sbornej (3:0), ale w Izmirze ekipa Daniele Bagnoliego wyglądała ociężale i wydawało się że na boisko Rosjanie wyszli za karę. Pierwszego seta wygrali Bułgarzy 25:18 i w każdym elemencie gry byli lepsi od rywali. Druga partia była znacznie bardziej wyrównana, ale i ona zakończyła się wygraną Bułgarów. W trzecim secie wiele wskazywało na to, że może dojść tie-breaka. Bułgarzy umieli jednak wyjść z opresji. Przegrywając 4:8 i 13:16 doprowadzili do wyrównania i zakończyli spotkanie wynikiem 25:21. Rosjanie po raz ostatni nie zdobyli medalu mistrzostw Europy dwanaście lat temu. Potem trzykrotnie sięgali po srebro (1999, 2005 i 2007) i dwukrotnie po brąz (2001, 2003). Bułgarzy po raz ostatni na podium stali, podobnie jak Polacy 26 lat temu. W 1983 roku wywalczyli, tak jak i w Izmirze, brąz.