Bjoergen, multimedalistka olimpijska i świata uważa, że właśnie w tej konkurencji ma największe szanse na zwycięstwo. Podobnie twierdzą też Szwedka Charlotte Kalla i Norweżka Heidi Weng, a Finka Krista Parmakoski zapowiedziała, że przed własną publicznością tego dnia "wyszarpie z siebie wszystko".

Reklama

To będzie fascynująca, lecz niestety w miarę krótka czasowo i jedyna konkurencja tego dnia. Spodziewamy się 30 tysięcy kibiców, którym zamierzamy wypełnić czas przed i po biegu. Wielu z nich przyjdzie na stadion narciarski kilka godzin wcześniej - poinformował dyrektor handlowy MŚ Mikko Saarinen.

Dodał, że będą pokazy tanga na specjalnie zbudowanej scenie w wykonaniu najlepszych artystów skandynawskich, a także gości z Argentyny.

Publiczność będzie mogła też uczestniczyć w konkursie tańca, do którego zaproszone zostaną zawodniczki po zakończeniu rywalizacji. Parmakoski obiecała nam wstępnie jeden taniec, jeżeli zdobędzie medal - wspomniał.

Saarinen podkreślił, że "tak jak narciarstwo klasyczne jest częścią fińskiej duszy, to w podobny sposób jest nią...tango, które jest fińskim tańcem narodowym i ważną częścią kultury od ponad 100 lat".

Pierwszy oficjalny pokaz tego tańca w Finlandii miał miejsce w 1913 roku w teatrze "Apollo" w Helsinkach. Od tej pory Finowie stworzyli swój wariant, tzw. Suomalainen Tango, który zdaniem ekspertów jest najbardziej żywiołową i uczuciową odmianą tego tańca, a pełne melancholii, smutku i zadumy słowa wyrażają prawdziwą fińską mentalność.

Co roku w "Tangotarkkinat", który jest narodowym konkursem, bierze odział 100 tysięcy tancerzy, czyli dwa procent populacji kraju. Wyłaniani są król i królowa tego tańca na dany rok. Wydarzenie jest szeroko opisywane przez fińskie media, a kompozytorzy i wykonawcy utworów większymi gwiazdami niż celebryci muzyki popularnej.

We wtorki natomiast we wszystkich miastach Finlandii, tradycyjnie od wielu lat, w okresie letnim wieczorami na ulicach tańczy się tango z przypadkowymi partnerami.

Ten taniec w Finlandii znają wszyscy i jest to najlepsza forma nawiązania znajomości. Dlatego też 28 lutego, który to dzień jest wtorkiem, też i w Lahti dla zachowania tradycji będziemy mieli narciarskie tango - powiedział Saarinen.

Reklama